Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Bayburt Ölüyor!...

Ali KARAASLAN
09 Eylül 2012 - 18:57
Okunma : 3570
Yorumlar : 0

Her öykünün, her yaşamın bir geçmişi vardır. Bu bazen öylesine şiirsel bir akıntıdır ki bitmesini asla istemediğiniz. Bazen de öylesine bir işkencedir ki biran önce bitmesini istediğiniz.

Bayburt da bir öykü bir yaşamdır başlı başına. Onunda çoğu kentden fazla bir geçmişi farklı bir öyküsü vardır. Hem de dilden dile, kuşaktan kuşağa, uygarlıktan uygarlığa, egemenliklerden egemenliklere uzanan bir öykü.

Kimleri barındırmamış ki bir tabiat ana şefkati ile kucağında. Önce Hititler, Kimmer ve İskitler sonra Emeviler, Ermeni ve Ruslar gibi bir çok egemenliğe ev sahipliği yapmıştır Tarih şehri evliyalar diyarı Bayburt. Yine bir çok şahsiyet yetişmiştir bu Memleketden tarihin sayfalarına nakşedilmiş, Kara İbrahim Paşalar, Dede Korkutlar, Ağlar Babalar, Şair Zihniler, Hicraniler.

Öylesine sabırlı, öylesine hoş görüsü vardı ki, bağrını talan edenlere bile kızmamış. Her gelen bir kazık çakmıştı talihsiz Bayburt'mun böğrüne , halen de çakmakta…

İşte bu ruh hali içinde, gecenin bir yarısı rüyalarımı bölerek geldi bana. Önce binlerce yılın izlerini taşıyan alın çizgilerini gözümün içine sokarcasına çömelip oturdu yanı başımda. Hiçbir şey demeden. Biran gözlerime bakındı. Sonra yüzünü gökyüzüne döndü, gözlerini güneşe dikti. Birkaç dakika hiç kıpırdamadan durdu. Kaldı.

Şaşırmıştım. Binlerce yılın izlerini taşıyan bu şehir yine binlerce yıllık suskunluğunu bozmak istercesine öylece, fırtına öncesi sessizlik gibi oturuyordu…

Derken güneşten yüzünü döndü. Rüya bu ya içerisini ikiye bölen Çoruh nehrinin suyuna uzandı. Elini suya daldırdı. Bir, iki avuç alıp yüzünü yıkadı. Cebinden usulca eskimiş, pörsümüş mendilini çıkardı. Yüzünü sildi. Mendili yine cebine koydu. Ardından. Yine dönüp gözlerimin içine baktı. Bense onu ilk kez görüyor olmanın şaşkınlığını biraz olsun üzerimden atmanın rahatlığı ile seyre dalmıştım.

Benim onu izlediğim esnada o elini fistanının cebine uzatıp, eski bir tütün tabakası çıkardı. Usulca sessizce kaçak bir tütün sardı. Eski muhtar çakmağı ile yaktı. Yaktığı sigaradan derin bir nefes çekti… Üfledi. Sigarayı tuttuğu elinin işaret parmağı ile sigaranın ucundaki külü düşürdü.

Sonra yine hiçbir şey demeden döndü. Yine yüzüme baktı. Usulca ayağa kalktı. Göksünün düğmelerini açtı. Sinesini gösterdi. Korkmuştum.

İrkilmiştim. Göğsünde kurtlanmış, irinler akan yaralar vardı… Ağlamaya başladım. Anlamıştım. O kadim şehir yavaş yavaş çürüyordu. Yavaş yavaş bitiyordu…

O da duygulanmıştı. Gözlerinden iki damla yaş aktığını gördüm. Toprağa düştü gözyaşlarımız. Düştüğü gibi güneşin amansız sıcaklığında buhar olup havaya karışmıştı bile.

Sonra. Sigarası bitti. Yüzünü doğuya döndü. Arkasına bakmadan yürümeye başladı. Biraz ilerledikten sonra durdu. Omuzu üzerinden döndü. Gözlerime baktı.

— Üzülme. Dedi ekledi “ Suç kimsenin değil. Suç benim. Size yaşanabilecek bir ortam verdim. Ğart ovasını verdim. Kıymetini bilemediniz hepsi elinizden yavaş yavaş gidiyor. Kızmadım. Cezalandırmadım. Yıkılmadım. Ama şimdi sıra yüzümü yıkadığım, Hayatımı aldığım Çoruh nehrine geldi. İşte göksüme saplanan beni yavaş yavaş bitiren dert bu. Git söyle onlara. Direnecek halim kalmadı. Söyle onlara hakkım helal değil..” diye konuştu.

Başını yine doğuya döndü. Kaldığı yerden yürümeye başladı. Ufukta küçük bir nokta olup gözden kayboldu.

Ben kan ter içinde uyandım. Saat gecenin bir yarısıydı. Yataktan çıkıp giyindim. Kendimi apar topar sokağa attım. Saatlerce yürüdüm. Bir tek sokak lambaları ışık saçıyordu. Geriye kalan her şey umursamazlığın uykusunda, yüzünü batıya tek dişi kalmış canavara dönmüş tozpembe rüyalardaydı..

Bayburt, ölmüş… Kimin umurundaydı..

Hayatı doğruları ve Bayburt'u seven herkese saygılarımla

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri