Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Dinin İnsanlara Üç Güzel Armağanı

Prof. Dr. Abdullah KAHRAMAN
09 Eylül 2012 - 14:23
Okunma : 2328
Yorumlar : 0

Akla önceliği bulunan dinin insanlara armağan ettiği en önemli üç şey, iman, ibadet ve ahlaktır. Bu üç şeyin birbiriyle sıkı bir ilişkisi vardır. Öyle ki, biri olmazsa diğerleri ya anlamsız kalır ya da gerçek hedefine ulaşmaz. Mesela Allah imansız ameli değerlendirmeye almaz. İmanı olmayan zaten ibadet etmez.

Ahlak olmadan sahip olunan iman ve yapılan ibadet de kişiyi İslam’ın hedeflediği noktaya getirmez. Bundan dolayı Yüce kitabımız Kur’ân’ın üzerinde en çok durduğu konular iman, ibadet ve ahlaktır. Bunlar arasında mantıklı bir sebep sonuç ilişkisi de vardır: Sağlam bir iman, ihlaslı bir ibadeti ihlaslı ibadet de güzel ahlakı doğurur. Güzel ahlak ise İslam’ın hedefi, imanın meyvesidir. Bu sebeple de ibadet eden ancak ahlaken istenen noktada olmayan bir mümin ham bir meyve gibidir.

Bundan dolayıdır ki, Sevgili Peygamberimiz pek çok hadisinde “şunları yapan, şunları yapmayanlar gerçek imana erişmemişlerdir” buyurmaktadır. Onun bu şekilde hadislerde saydığı hususlara baktığımız zaman genellikle ahlakî ilkeler olduğunu görürüz.

Bu gün Müslümanların en önemli problemi bana göre ahlak problemidir. İbadetine düşkün olmayanlar bir tarafa, gece gündüz ibadet eden Müslümanların bile henüz ahlakî zaaflar içinde olmaları son derece düşündürücü ve rahatsız edicidir. Hele bir de, fazla ibadet etmeyenin edenden biraz daha dürüst ve ahlaklı, hiç ibadet etmeyenlerin hatta imansızların bazen daha dürüst olduğunu görmek insanı çileden çıkarmaktadır.

Bundan dolayı olmalı ki, yörelerimizde “Kıyamet hacıdan hocadan kopacak”, “hocanın dediğini yap yaptığını yapma” gibi laflar çok yaygındır. Bunlar maalesef acı bir hakikatin ifadesidirler. Ancak doğru laflar değildirler. Burada kusur bu lafları söyleyenlerden çok söyleten hacı ve hocadadır. Dinimiz ibadet, iman ve ameli birbirinden ayrı düşünmez.

Her kes bilir ki, Hz. Peygamberimiz en çok ibadet eden, aynı zamanda da en dürüst ve ahlakî kişiliğe sahip olan bir insandır. Bizler de onu örnek almak zorundayız. Fakat ne yazık ki, halihazırda genel olarak ibadet edenlerin ahlak bakımından istenen kaliteyi henüz tutturamadığı bir gerçektir.

Bana göre son derece mühim olan bu konu üzerinde biraz durmak istiyorum.Gelecek yazılarda inşallah bu hususu biraz irdeleyeceğiz.

Allah’a emanet olun!
kahraman@cumhuriyet.edu.tr

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri