Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Ramazan AKBAŞ

Yavuz Sultan Selim Hanın İran Seferi ve Bayburt’ta Osmanlı İdaresi. ( Ekim 1514)

Ramazan AKBAŞ - 29 Ocak 2017 - 13:11
Bayburt, tarihte birçok medeniyetin hüküm sürdüğü bir şehir olmuştur. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra Türklerin hâkimiyetine geçmiştir. Bayburt, Türklerin Anadolu’da ilk fethettiği ve yerleştiği sahalardan biridir. Sırasıyla Saltuklu, Danişment, Selçuklu, İlhanlılar Akkoyunlu ve egemenliği altında yaşamıştır.
 

Kafkas Cephesinde bir kahraman Deli Halit Paşa

Ramazan AKBAŞ - 15 Haziran 2016 - 08:43
Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşında birçok cephede mücadele etmek zorunda kalmıştır. Osmanlı bu son savaşında cepheden cepheye yüzbinlerce askerini şehit vermiştir.
 

Çanakkale Cephesinde şehit olan Bayburtlu Kahramanlar

Ramazan AKBAŞ - 18 Mart 2016 - 03:34
Yıl 1915 İslam coğrafyasının kalbi Çanakkalede atmış. Anadoludan, Kafkasyadan Balkanlardan hasılı birçok İslam beldesinden askerler akın akın Çanakkaleye gelmiştir.
 

Bayburt un Kurtuluşu 21 Şubat 1918

Ramazan AKBAŞ - 17 Şubat 2016 - 05:31
Bayburt, Anadolu nun tarihe tanıklık etmiş kadim şehri. Bu kadim şehir tarihinde birçok savaşa ve çileye şahit olmuş. Osmanlı Devleti nin son savaşında yani Birinci dünya savaşında Kafkas cephesinde adına yakışır şekilde bir savunma yapmıştır. Rus birlikleri Sarıkamış tan sonra batıya doğru ilerlememişler ve Kars, Erzurum, Trabzon u işgal etmişlerdir. General Yudenich komutasındaki 150 bin kişilik Rus birliklerinin önünde bir engel kalmıştır. O da Kop dağlarıdır; İste burada Çakmastan, Kop dağına kadar olan bölgede aylarca süren Tarihte 2. Plevne Savunması diye adlandırılan müthiş direniş yapılmıştır. Halit Paşanın da idaresinde yaşanan bu Türk birliklerinin amansız savunma yapması sonucunda Rusların Adeta bölgede çakılmasına neden olmuştur. Kop dağlarında 1916 yılının bahar aylarında (Mart,Temmuz) olan bu müthiş savunma sonucu Ruslar çok ağır zayiatlar vermiştir.
 

Minaresiz Camii

Ramazan AKBAŞ - 23 Ağustos 2014 - 05:35
Camiler Müslümanların ibadetlerini yaptıkları Kabe’nin bir şubesi hükmünde olan yerlerdir.
 

İlk Osmanlı- Rus Savaşı Çehrin (1677 1681)

Ramazan AKBAŞ - 03 Mart 2014 - 10:59
Osmanlı imparatorluğu ile tarihte en çok savaşan ülkelerden biride Rusyadır. Osmanlının bulunduğu konum itibariyle Rusların tarihi emeli olan sıcak denizlere inme siyaseti Osmanlı ile Rusyanın yüzyıllar süren mücadelesine sebeb olmuştur. İşte bu mücadelenin ilk safhasını Çehrin kalesi etrafında geçen savaş oluşturmuştur. ( Çehrin Savaşı 1677)
 

Kafkas Cephesi’nde 2. Plevne Kop Savunması

Ramazan AKBAŞ - 05 Ocak 2014 - 15:45
III. Ordunun en önemli harekatı Bayburt’ta cereyan etmiştir. 19 Mayıs 1916 tarihinde 13. Tümen Kığı civarında toplanıp büyük bir taarruza hazırlanmıştır. Yapılan taarruzda 31 Mayıs 1916 ‘da Mamahatun bölgesi birliklerimizce zapt edilmiş ve Rus kuvvetleri Of bölgesine taarruzla geri püskürtülmüştür.
 


icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri