Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Çanakkale Cephesinde şehit olan Bayburtlu Kahramanlar

Ramazan AKBAŞ
18 Mart 2016 - 03:34
Okunma : 6705
Yorumlar : 0

Yıl 1915 İslam coğrafyasının kalbi Çanakkalede atmış. Anadoludan, Kafkasyadan Balkanlardan hasılı birçok İslam beldesinden askerler akın akın Çanakkaleye gelmiştir.

Osmanlı Devleti Birinci Dünya Savaşı başladığında tarafsızlığını ilan etmiştir. Ancak her ihtimale karşı temmuz ayında kısmi seferberlik, ağustos ayında ise genel seferberlik ilan etmiştir. 4 Ağustos 1914 de Çanakkale boğazı yabancı gemilere kapatılmış ve boğaza mayın döşenmeye başlanmıştır. 10 Ağustos 1914 tarihinde Akdenizde bulunan ve İngiliz gemilerinden kaçan Alman savaş gemileri Goben ve Breaslau, Çanakkale Boğazından içeri alınmıştır. Osmanlı Devleti gemileri satın aldığını bildirmiş ve isimlerini Yavuz ve Midilli olarak değiştirmiştir.
Bu gemiler daha sonra Karadenize çıkarak Rus Limanlarını bombalamış ve böylelikle Osmanlı Devleti kendisini 4 yıl sürecek olan Birinci Dünya savaşının içinde bulmuştur. Rus limanlarının bombardıman edilmesiyle Rusya 1 Kasımda Osmanlı Devletine savaş ilan etmiş ve Kafkas cephesinden saldırıya geçmiştir. Ardından 5 Kasım 1914 de İngiltere Fransa yani itilaf devletleri Osmanlıya savaş ilan etmiştir. Osmanlı Devleti ise 11 Kasımda bütün itilaf devletlerine savaş ilan etmiştir.
İtilaf devletleri ( Ingiltere Fransa ) savaş gemileri 3 Kasım 1914 de Çanakkale boğazının giriş kısmında bulunan tabya ve kaleleri bombardıman etmiştir. Böylelikle Çanakkale cephesi açılmıştır. Devam eden günlerde İtilaf devletleri 19 25 şubat saldırıları ile boğaz girişini bombardımana devam etmiştir.
Ve büyük saldırı
Mart ayının 18inde dünyanın gördüğü en büyük donanma filosu ile Çanakkale boğazı önünde görülmüştür. Sabah 11 sularında başlayan bombardımanla 18 Mart Boğaz harbi başlamıştır. 7 saat sürecek olan bu hücumda, düşman filosu Türk askerinin büyük kahramanlık ve şecatiyle çok ağır bir yenilgiye uğratılmıştır. 3 gemisi batan 4 gemisi ağır hasar almış filo 18 Mart akşam 18 sularında boğazı terketmek zorunda kalmıştır. 18 Mart zaferi kazanılmıştır. İtilaf devletleri 18 Marttan 5 hafta sonra 25 Nisanda bir kara çıkarması ile Gelibolu yarımadasını ele geçirmek suretiyle boğazdan geçmeyi planlamış ve onbinlerce askeri Çanakkaleye göndermiştir. İşte bundan sonra 8 .5 ay sürecek olan kara muharebeleri başlamştır. Çanakkaleyi savunmak için etten kemikten kale olmak için Anadoludan, Kafkaslardan, Balkanlardan, Afrikadan, Hicazdan asılı bütün İslam coğrafyasından askerler Çanakkaleye akın etmişlerdir.

Çanakkale ye Anadoludan birçok vatan evladı gelerek şehit olmuştur.Canakkale cephesinde resmî rakamlara göre en çok şehit veren il Bursa vilayeti olmuştur. Bursa vilayetini sonra Balıkesir ve Kastamonu vilayetleri takip etmektedir. Tabi Çanakkale deki bu büyük vatan müdafaasi için Bayburttan da askerler gelmiştir. Resmi rakamlara göre Bayburttan Canakkalede 23 şehit bulunmaktadır. Birkaçının köyleri bellidir. Bayburtun mesafe olarak Çanakkale ye çok uzak oluşu sayının bu sayinin oluşmasında etkendir. Tabi coğrafya itibariyle Bayburttan en çok Kafkas cephesinde şehit vardır.

Çanakkale de şehit olan Bayburtlu efradın isimleri, doğum tarihleri, ( Rumi takvime gore )şehit oldukları mevkiler,

1 Nurdan oğlu Behzat 1293 Merkeztepede
2 Mahmut oğlu Halil 1294 Yeniköy Hastanesinde
3 Şaban oğlu İlyas 1308 Haydarpaşa Hastanesinde
4 Bahri oğlu İmdat 1301 Merkeztepede
5 Tokat oğlu Mehmet 1309 Ariburnu Kanlıtepede
6 Hasan Fahri oğlu Mehmet Hilmi 1309 Kireçtepe muharebesinde
7 Mehmet oğlu Mesnak 1309 Bahriye Merkez Hastanesinde
8 Racin oğlu Mustafa 1299 Ariburnu muharebesinde
9 Sabit oğlu Mustafa 1305 Ariburnu muharebesinde
10 - Mustafa Efendi Cenab Grubu Seyyar Hastanesinde
11 Şükrü oğlu Ömer Lütfi Ariburnu muharebesinde
12 Ahmet oğlu Raşit 1307 Arslantepede
13 Halim oğlu Recep 1300 Seddulbahirde
14 Yusuf oğlu Refik Gülhane Hastanesinde
15 Molla Hüseyin oğlu Vehbi 1297 Kanlitepede
16 Kadir oğlu Ziya 1298 Siginderede şehit olmuştur.
Köyleri belli olanlar şehitlerimiz
17 Sabit oğlu Mustafa 1298 Siginderede Aydıntepeden
18 Yusuf oğlu Hüseyin 1308 Kerevizdere Gökler köyünden
19 Hasan oğlu Osman 1308 Meydan Harbi Sarihan köyünden
20 Mehmet oğlu salih 1308 Ariburnu Kanlıtepe Kabacayir köyünden
21 Mehmet oğlu Şaban 1298 Helva köyünden
22 Halil oğlu Dursun 1310 İncili köyünden
23 Hasan oğlu Vehbi

Dünyanın en büyük ordularına karşı cansiparene savunma yapan ve Çanakkale Geçilmez ifadesini tarihe altın harflerle yazan bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Allah sefaatlerine nail eylesin. Amin
Tarihçi Ramazan Akbaş
Kaynakça : MSB "Şehitlerimiz" adlı eseri

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri