Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

İlk Osmanlı- Rus Savaşı Çehrin (1677 1681)

Ramazan AKBAŞ
03 Mart 2014 - 10:59
Okunma : 18255
Yorumlar : 0

Osmanlı imparatorluğu ile tarihte en çok savaşan ülkelerden biride Rusyadır. Osmanlının bulunduğu konum itibariyle Rusların tarihi emeli olan sıcak denizlere inme siyaseti Osmanlı ile Rusyanın yüzyıllar süren mücadelesine sebeb olmuştur. İşte bu mücadelenin ilk safhasını Çehrin kalesi etrafında geçen savaş oluşturmuştur. ( Çehrin Savaşı 1677)

Sultan 4. Mehmet 2. Lehistan seferine çıkacağı zaman VeziriAzam Fazıl Ahmet Paşa hastalanmıştır, kısa bir süre sonra ölmüştür. Bunun üzerine padişah 3. Vezir olan Kara Mustafa Paşayı sadrazam olarak görevlendirmiştir. Bu dönemde Kazak hatmanı olan Doreşenko Osmanlıya bağlı olan Ukraynanın yönetimini elinde bulunduruyordu. Doreşenko Rus çarının bölgeye kuvvet göndermesi üzerine Osmanlı tabiyetinden ayrılmış ve merkezi bir durumda olan Çehrin Kalesini Ruslara teslim etmiştir. Bu olaydan sonra Osmanlı hükümeti İbrahim Paşayı seferle görevlendirdi ve yanında Kırım Hanı Selim Girayda Osmanlı kuvvetleri ile birlikte sefere katılması istenildi. Haziran 1677 de İbrahim Paşa harekata başladı. Çok yüksek bir yerde bulunan ve üç tarafı bataklık olan Rus kuvveti Alman ve Kazak birliklerinin savunduğu kaleyi Kuşatmaya başladı. Rus kuvvetlerinin yardıma gelmesi üzerine İbrahim Paşa kuşatmayı kaldırıp geri çekilmek zorunda kalmıştır. Bu olay üzerine Sadrazam Mustafa Paşa ve Kırım Hanı görevlerinden alınmışlardır. İlkbahar da düzenlenecek olan Rus seferine bizzat Padişah katılacaktı. Rus çarı Osmanlı Sultanına bir elçi göndererek Çehrin Kalesinden söz etmeyerek, dostluğun devam etmesini bildirmesi üzerine Padişah Osmanlılara ait olan Çehrin kalesinin işgal edilmesinin dostlukla bağdaşmayacağı cevabını vermiştir. Bundan sonra ise Rusyaya savaş ilan etmiştir.(Nisan 1678) Romodanovski komutasındaki büyük miktarda kuvvetle kaleye yardıma gelmesi üzerine Osmanlı kuvvetleri bu yardıma gelen birliklere karşı koymaya çalışsalarda pek başarılı olamamışlardır. Rus ordusunun çehrini tehtit etmesi üzerine Komutanlar kalenin savunulması yerine saf savaşı yapılmasını önerdiselerde Veziriazam Kara Mustafa Paşa bunu kabul etmeyerek kale savunmasının devamına karar vermiştir. Kuşatmanın 33. Günü açılan lağımlardan ani ve şiddetli saldırılar sonucunda Çehrin kalesi ele geçirilmiş ve muhafızları imha edilmiştir.
Rus Tatar Kazak kuvvetlendiren meydana gelen 200 bin kişilik ordu Çehrin kalesinin düşmesi üzerine savaşmaya cesaret etmeyerek geri çekilmişler ve Osmanlı birlikleride onları takip etmeye başlamıştır. Her iki ordu arasında Dinyeper ırmağı civarında çok şiddetli çarpışmalar yapılmış isede düşman ordusu mağlup edilememiştir.Bu sırada korunması zor olan Çehrin kalesi yıkılmıştır. 1678 Ruslarla yapılan bu ilk savaşta Osmanlılar tarafından Rusların tehlikeli düşman olduğu anlaşılmıştır. Bu olaydan sonra Özi ( Dinyeper ) Irmağının etrafına Osmanlılar iki kale yaptırmış ve böylelikle bu sınır bölgesi güvence altına alınmaya çalışılmıştır. Ancak Rusların yeni bir savaş için hazırlık yaptığı haberleri üzerine devlet erkanı karar alarak Padişahın bizzat sefere çıkması uygun görmüştür. Bunun üzerine Rus Çarı Kırım Hanı Murat giray vasıtasıyla Osmanlı Padişahına barış önerisinde bulunmuştur. Bunun neticesinde 20 yıl geçerli olacak bir barışın yapılmasına Dinyeper nehrinin sağındaki topraklar Osmanlılara, Kiev şehri ve civarıda Ruslara bırakılmasına karar verilmiştir. Ayrıca Özi ve Bog ırmakları arasında kalan bölgeye her iki tarafta kale yapılamayacaktı. Kırım Hanının Rus şehirlerine saldırısı önlenecek ve alınan tutsaklar karşılıklı olarak salıverilecekti. İşte bu maddeleri içeren barış anlaşması Şubat 1681 de imzalanmıştır. Osmanlı devleti bu anlaşmayı imzaladı çünkü Ukraynaya uzun vadede yerleşme amacı güdüyordu. Günümüzde Ukrayna ülkesinde bulunan bu bölge Rusların Akdenize inmek için geçmesi gereken bölgedir. 1918 lere kadar olan Osmanlı Rus savaşlarının temel nedeni Rusların Sıcak denizlere inmek istemesidir. İlk Osmanlı Rus savaşı Çehrin olarak kayıtlara geçmiştir.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri