Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Kafkas Cephesi’nde 2. Plevne Kop Savunması

Ramazan AKBAŞ
05 Ocak 2014 - 15:45
Okunma : 9411
Yorumlar : 2

III. Ordunun en önemli harekatı Bayburt’ta cereyan etmiştir. 19 Mayıs 1916 tarihinde 13. Tümen Kığı civarında toplanıp büyük bir taarruza hazırlanmıştır. Yapılan taarruzda 31 Mayıs 1916 ‘da Mamahatun bölgesi birliklerimizce zapt edilmiş ve Rus kuvvetleri Of bölgesine taarruzla geri püskürtülmüştür.

Ruslar II. Ordunun sağ tarafındaki dağlık kısımlardaki kuvvetlerimize eşit bir kuvvette çeşitli yerlerde ağırlık merkezi yapmak suretiyle taarruzlarını icra etmişlerdir. Rus Çarının emriyle 3 Temmuz 1916 ‘da başlayan genel taarruz 3. Ordu’nun Bayburt –Of istikametinde olan Türk birliklerini esir alma amacındadır.
Rus birlikleri üç kolordunun oluşturduğu 150 bin kişilik bir kuvvetle taarruz yapmışlar ve bu taarruzun cephe muharebesine dönüşmüş , 3. Orduyu geri sürmeye başlamıştır. General Yudenich komutasındaki Rus birlikleri 16 Temmuz 1916’da Bayburt’u işgal etmiştir. Kop cephesinin 4. Rus avcı tümeninin yarmasıyla Bayburt yandan tehdit edilir duruma gelmiştir. 2. Ordu Komutanı Ahmet İzzet Paşa Bayburt’un düşmesiyle birlikte verdiği direktifte 3. Ordunun Gümüşhane –Kelkit mıntıkasına geri çekilmesini emretmiştir.
16 Temmuz 1916 da Rus kuvvetleri Bayburt’a girmiştir. Grandük Nikola bu olay üzerine Rus çarına inançlı muharebelerden sonra Bayburt’un alındığını haber vermiştir. Çar Yudenich’ e yazdığı telgrafta ‘’ Türklerin Bayburt’u bırakıp Trabzon yönünde baskı yapmaları imkanını gözden uzak tutmayın … Her neye mal olursa olsun Türklerin kesin olarak sindirilmesini istiyorum’’ demiştir.
Rus birlikleri Bayburt’u işgal ettikten sonra Erzincan ve Kelkit bölgesine taarruz etmiştir. 22 Temmuzda Kelkit’e saldıran Rus kuvvetlerine karşı direnilmiş akşama kadar süren muharebelerin ardından düşman Kelkit’e girmiştir. Kelkit’in düşmesiyle birlikte Trabzon Bayburt ana yolu Ruslara açılmıştır.

16 Temmuzda Bayburt’un düşmesi ile birlikte Vehip Paşa Peteriçte bulunan karargahını Erzincan’a nakletmiştir. Vehip Paşa Başkomutan Vekili Enver Paşa’ya II. Ordunun güneyden kuzeye doğru Rusların zorlanması lüzumunda ısrar etmiştir. Başkomutan vekili Enver Paşanın verdiği cevapta 49. Tümenin bölgeye gönderileceği bildirilmektedir. Ancak bu tümen çok geç kalmış 14 Ağustos 1916 ‘da Kayseri’ye ulaşmıştır. Muharebeler kesintiye uğradıktan sonra ancak 13 Eylül 1916 tarihinde bu tümen Suşehrinde görülmüştür. Rus kuvvetlerinin yorgunluğu ve taarruzların seyrekleşmesi üzerine 3. Türk Ordusu Erzincan –Kelkit Gümüşhane’nin batısında tuttuğu mevzilerde toplanmış ve bir süre dinlenmiş daha sonra Ruslara karşı taarruzlarını gerçekleştirmişlerdir. 28 Haziranda Türk birlikleri Of a yapılan taarruz esnasında üçüncü Bölge kuvvetleri 46.639 askerden ibarettir.

BAYBURTUN PLEVNE GÖREVİ

3. Ordu komutanının genel karargaha bildirdiği Bayburt’u bir Plevne yapma isteği vardır. Plevne; 1877-1878 Türk – Rus savaşında Rus Ordularını kendine çeken ve 3. Meydan muharebesinde kazanarak sonunda ise esir düşen Gazi Osman Paşa komutasındaki Türk Ordusunun kahramanlık örneğidir. Bu örnekle Bayburt’u karşılaştıracak olursak Bayburt Kop dağlarındaki yapılan savunma Rus birliklerinin dört ay süresince bulunduğu bölgede kalması ve ilerleyememesine sağlamıştır.
Rusların Kop dağlarında durdurulması Türk Ordularına hareket imkanı bulmasını sağlamıştır. Bu durumda Bayburt savunması başarılı bir Plevne sayılmıştır.
Bu başarılı savunma mart ayından temmuz ayına kadar devam etmiş ve 4 ay süren savunmada Ruslar 15 bin kayıp vermişler, devam eden Bayburt-Erzincan muharebelerinde ise Rusların 30 bin kayıp verdikleri kabul edilir. Ayrıca Trabzon’u elde etmek için 3500 kayıp veren Rus kuvvetlerinden 3. Bölgede esir alınan 3000 esiri de hesaba katılırsa Rusların toplam 40 bin kayıp verdikleri ortaya çıkmaktadır.Buna mukabil Türk Ordusunun kaybı ise hastane kayıtları ve olay yerindeki raporlara göre 9700 şehit 15.000 yaralı olmak ü üzere toplam 24.700dür.

 
  Yorumlar
şükrü berber - 2014-01-27 17:57:34

teşekkür

kardeşim emeğine ve kalemine sağlık demek için yazdım.

CEM ÖVER - 2014-10-12 16:34:44

KAYIT

Öncelikle bu güzel yazınız için teşekkür ederim...6-7 Mays 1916 da yapılan taaruzla ilgili elinizde hastane veya isim olarak kayıtveya kaynak varmı iletirseniz sevinirim Teşekkürlerimle...

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri