Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Minaresiz Camii

Ramazan AKBAŞ
23 Ağustos 2014 - 05:35
Okunma : 29376
Yorumlar : 0

Camiler Müslümanların ibadetlerini yaptıkları Kabe’nin bir şubesi hükmünde olan yerlerdir.

Milletinin dini İslam olan bir ülkeye gittiğinizde ilk gözünüze çarpan minareleri ile beraber tam bir uyum halinde olan camiler karşılar sizi. Tarihte atalarımız bir yeri fethettiğinde şehrin en büyük ibadethanesini camiye çevirirlermiş İslam hukukunun gereği olarak. Osmanlı İmparatorluğu’nun büyük şehirlerinde, merkezi yerde çok büyük camiler kendini göstermektedir. Osmanlı ilk Başkenti olan Bursa’da , sonra Edirne’de ve nihayet İstanbul’da bir çok dönemde farklı mimarilerde camiler inşa edilmiştir.

Bursa Ulu Camii minareleri çok farklı bir mimarîde yapılmıştır ve şehrin belirli yerlerinden bakıldığında kendisini ilk gösteren minarelidir. Minare camiinin olmazsa olma yapı taşlarından biri olmakla birlikte kutlu davet olan Ezanın da okunduğu yerdir. Ve İslam coğrafyasında çok farklı cami mimarilerinin yanında çok farklı minare mimarileri de vardır. Minare camii mimarisini tamamlar o olmazsa cami eksiktir. Bir çok şehirde camiler şehrin görünen yerlerindedir. 1915 de büyük mücadelenin yaşandığı Çanakkale şehrinde de sahilin sonunda olan şehrin diğer camilerine baktığımızda çok farklı bir mimarisi olan Necip Paşa Camiisidir.

Necip Paşa Camiisi şehri ziyarete gelen devlet büyüklerinin de namaz kıldığı bir camidir. Bu camiinin çok zarif mimarisinin yanında minaresi de kendine has bir zarifliğiyle camiinin zerafetine uyum sağlamaktaydı. Mayıs ayında Çanakkale de yaşanan 6.7 şiddetindeki depremde Çanakkalenin birkaç camisi hasar görmüş ve bunlardan biri de Necip Paşa Camii olmuştur. Ve minaresinin hasar görmesi sebebiyle de minare yerinden kaldırılmıştır. Geçenlerde bu camiinin yanından geçerken kubbelere doğru baktığımda herşey tamamdı ancak çok büyük bir eksik vardı. Minaresiz cami olur muydu? O an kubbelerin yanında camiiyi tamamlayan mütemmim cüzü olan minarenin olmayışı garip duygular uyandırdı bende ve bir burukluk hasıl oldu.

Minaresiz camii olurmuydu? İşte ait olduğum İslâm toplumunda herşeyin bir yeri herşeyin bir dengesi vardır. İslama ait herşey birbirini tamamlar mahiyettedir, bunlardan birinin olmayışı büyük eksiklik demektir. İşte İslam mimarisinden olan camilerimizin eksik olması dahi ruhumuzda burukluk yaşatırken İslamı tam yaşayamamak ruhumuzda daha büyük bir boşluk eksiklik demektir. ALLAH camilerimizi minaresiz, cemaatsiz, ruhumuzu ve bedemimizi İmansız bırakmasın. Amin. ( R. Akbaş 17 Ağustos 2014 Pazar)

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri