is one of the most common laboratory of blood and the most important test. Speed, red blood cells are separated from the plasma, it is settling determined in a test tube. In women, a slightly higher percentage of the erythrocyte sedimentation rate than men, pregnancy has increased ESR is. Alpha 1 globulin in 2-5% of the blood. Raise its level observed: all acute inflammatory processes. Connective tissue disease (systemic lupus erythematosus, rheumatoid arthritis, rheumatoid arthritis, etc.) diffusion. Liver disease; aldara cream irpp australia tumors; injury or surgical intervention. Protein fraction, the so-called - beremennosti.Albuminy in quarter 3, was isolated in a different group of proteins. By changing the individual of the proportion of the fraction of blood protein, in many cases, it provides much more information than just the determination of the total protein to the doctor. Gradually the cold water was added, mortar zabolevaniy.Ochischenny ground tonsils, liver and kidney disease, arthritis, determination of albumin, which is used for the diagnosis
Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Sunucu Nur Haktan AYDOĞDU

02 Eylül 2012 - 07:36
RÖPORTAJ
Okunma : 19323
Yorumlar : 0

Öncelikle sizi biraz tanıyalım, kimdir Nur Haktan? 1987 yılında Bayburt Merkez Karasakal Mahallesinde doğdum. 1993 yılında Ailemle birlikte İstanbul'a göç ettim. İlkokulu, Yıldıztepe İlköğretim Okulu'nda, Liseyi ise Bağcılar Lisesi'nde bitirdim.

İstanbul'da kalıp bir yandan sanat faaliyetlerini devam ettirebilmek için Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'ni tercih ettim.

İlköğretim yıllarındaki şiir kulübü faaliyetleri, çeşitli irili ufaklı sahnelerdeki piyesler ve yerel bir radyoda kısa süreli Radyoculuk deneyimlerim bu camiada gösterdiğim ilk çalışmalar oldu.

Lise yıllarında dikkat çeken en önemli çalışmalarım ise, Haftalık olarak çıkardığım Tohum Gençlik Mecmuası, profesyonel tiyatro ekipleri ile gerçekleştirdiğim tiyatro faaliyetleri, münazara birincilikleri, İstanbul İstiklâl Marşı Güzel Okuma Birinciliği ve benzeri tarzda şiir okuma yarışması birincilikleri, Ramazan ayı etkinliklerinde çeşitli sahne programları, yerel ve ulusal yayın kuruluşlarında radyoculuk deneyimleri, Öğrenci Meclisi Başkanlığı gibi birbirini destekleyen, farklı dallarda çalışmalarım oldu. Lise yıllarından sonra da aynı minvalde fakat daha geniş tabanda gayretlerim devam ediyor.

Özellikle okul yıllarını bizimle paylaştın. Okuldayken nasıl bir öğrenciydin?

Zayıfı olmayan tembel tenekeydim. Öğretmenlerim ve öğrenci arkadaşlarımla diyalogum oldukça iyi idi. Derslerden çok okulun ve Milli Eğitim'in sanat faaliyetleri ve okuma kulübü faaliyetleri ile uğraşıyordum.

TV'de çocuk programınız vardı. Devam ediyor mu?

2 yıl kadar devam ettim. Şu an nadas döneminde. Yeniden aynı kanal mı olur; yoksa farklı bir tarzda değişik bir kanal mı olur bilemiyorum. Nasip.

TV hariç yaptığınız bir iş var mı?

Özgeçmişimde TV'den çok radyocu yönümden bahsettim. Kendimi de bu şekilde tanımlıyorum. Çocuk programları, anlatılar, konuklu sohbet tarzında hazırlayıp sunduğum programlar devam ediyor. Aynı zamanda Lâlegül FM'de mesai olarak da çalışıyorum. Radyonun dışında sahne performansları, sunum ve yeni albümle birlikte konserler, geleneksel temâşâ sanatı çalışmaları içerisindeyim.

Çok üzerinde duramasam da uzun zamandır grafik tasarım çalışmaları yapıyorum.

Yeni çıkan albümünüz hayırlı olsun. Çıkış hikâyesini anlatır mısınız?

Albüm çıkarma niyetim yoktu. Çocuk programcısı olduğumdan sahne, radyo ve TV'de kullanabilecek kendime ait çalışmalarım olsun dedim. İnsanların bildiği, sevdiği, anısı olan şarkılar olsun dedik ve şarkıları seçip başladık. Çıkan sonuç oldukça güzeldi. 2 aranjör ile çalıştım. Düzenlemeler bittikten sonra, “Bu kadar güzel bir çalışma albüm olsun” dediler. O şekilde çıktı. İyi mi yaptık, gaza mı geldik bilmiyorum ama şimdiye kadar özellikle ailelerden aldığım tepkiler çok iyi. “Çocuğum albümü yatarken yastığının altına koyuyor”, diyen bir dinleyici bana “İyi ki bu çalışmayı yapmışım” dedirtti.

Yeni bir albüm var mı yolda?

Çocukluğumdan beri şiir albümü ve kahramanlık türküleri albümü yapmak idealim vardı. Bu iş için sadece niyetim var. Başka birşeyim yok…

İlerleyen zamanlarda ne gibi plânlarınız var proje kapsamında?

Üzerinde çalıştığımız bir proje var. Çocuk hakkında çalışma yapan tüm kişi ve kurumları cem edecek bir organizasyon. Bu işim medya bölümü hakkında çalışmalara başladık. Yavaş yavaş çemberi genişleteceğiz inşaAllah. Hacivat ve Karagözü profesyonel olarak sahnelere taşımayı hedefliyoruz. Yıllardan beri canlı performanslarımız oluyor ancak ciddi bir ekiple, tüm geleneksel temâşa sanatı karakterlerimizi Hacivat ve Karagöz'ün etrafında toplayıp ciddi tiyatro oyunları çıkarmayı hedefliyoruz. Tabi bu iş için vâde veremiyorum.

 Birçok internet sitesinde sizin için “Ölüm Sitesinin Yapımcısı” deniyor? Nedir bu ölüm sitesi?

Aslında tam anlamıyla böyle bir site yok. Cumamektubu.com sitesinde her hafta birbirinden farklı konularda mesajlar yayınlıyoruz. E-posta olarak da yolluyoruz. Ölüm ile alâkalı olan bölümleri çok dikkat çekici oluyor. Takipçilerimizin bir isimlendirmesi yani.

Ölüm sitesi demişken aynı minvalde bir anımı da sizinle paylaşayım. Her Cuma e-postanın yanı sıra SMS de atıyoruz. Ölüm ile alâkalı da oluyor mâlum.

Bir hafta “Tehlikenin farkında mısınız? Ölüm yaklaşıyor…” diye bir mesaj çektik. Siyasi parti liderlerinden tutun en sade vatandaşa kadar herkese gidiyor. Birçoğu aradı mesajın hikmetini sordu. Ciddi bir bağ var sms attığımız dostlarımızla aramızda. Sn Muhsin YAZICIOĞLU'da her hafta sms ile karşılık verirken o hafta aramayı tercih etti. Kullandığı cümleler ise oldukça önemliydi.

Nur Haktan kardeş. Biz Allah'tan korkarız… Allah'tan korkan ölümden korkmaz, hangi tehlike…” demişti. Aradan çok uzun zaman geçmeden o elim olay meydana geldi. Allah mekânını cennet etsin. Amin.

Size Bayburt'u anlatın desek… Nasıl anlatırsınız? Sizin için Bayburt ne ifade ediyor.

Sıla-i Rahîm,
Kale,
Çimmek,
Eşgi elma,
Şehid Osman ve Duduzar ziyaretleri,
Kalardı piknikleri,
Lor dolması,
Mecburiyet Caddesi,
Teneke Yağ, tuzlu peynir,
Uzun otobüs seyahatleri,
Kete,

Bir de çocukluğumdan hatırladığım nefes boruma kaçan ve beni feci şekilde öksürten leblebi tozu.

Bayburt'a gittiğinizde illa ki dönmeden yap dediğiniz şey nedir?

Şehid Osman ve Duduzar'ı ziyaret et.
Rıhtım'da çay iç.
Mutlaka büyüklerini git gör. Dualarını al.

İşadamlarımız Bayburt'a pek yatırım yapmıyorlar. Çok paranız olsa Bayburt'a ne yapardınız?

Sanai ve ticarete pek vâkıf değilim ama biliyorum ki iş imkânları yeterli olsa Bayburt bu kadar göç vermezdi. O sebeple nüfusu koruyacak ve canlandıracak bir yatırım ne olursa Bayburt için onu yapmak isterdim. İnsanlar ‘Hayrât'ı sadece Cami ve Çeşme yapmak zannediyorlar. İnsan için daha çok yatırım yapılmalı.

Yıllardır Dede Korkut Şölenlerinde sunuculuk yapıyorsunuz. Sizce organizasyon yeterli mi?

Dede Korkut Şölenleri Valiliğin yaptığı zamanlarda daha parlaktı. Zira o zaman daha geniş imkânlara sahip bir yönetim vardı. İlim bütün imkânları, belediye de dâhil kullanılıyordu. Şu an bütün yük belediyenin üzerinde, o sebeple belediyenin işi zor. Bir de organizasyonun genel koordinatörlüğünü yapan ekibin daha profesyonel olması gerekir. Ekip çok önemli. Acaba Bayburt'un yerli halkından ne kadar oranda katılım oluyor? Bu soruyu ciddi olarak sormak gerekiyor.

Bir genç olarak Bayburt'lu gençlere ne söylemek istersiniz.

Hemen hemen her yaz geliyorum Bayburt'a. Bazen seviniyorum, bazen de çok üzülüyorum. Küreselleşen dünyanın süslü aletleri Bayburt'un geniş koruyucu kabuğunu paramparça etmiş ve gençler de bu düzenin kendilerine dikte ettiği yaşam tarzı ve düşünce yapısını çoğu kez filtlerelemeden kabul etmiş.

Önce Bayburtluluğun bize kazandırdığı şeyleri bir kez daha hatırlamamız gerekiyor. Konuşma şeklimizden, yaşam tarzımızdan, aile yapımızdan ve memleketimizden hicap duymanın aksine gururla sahiplenmeliyiz. Bu memlekete ve ülkeye katacağımız daha çok değer var.

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Asıl ben teşekkür ederim. Teveccühünüz ve nezâketinizden dolayı.

Kadir KOÇ
bayburt.net

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri