Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Bayburt’ta Tarım Neden Önemli

Zr. Müh. Davut POLAT
09 Eylül 2012 - 19:09
Okunma : 2349
Yorumlar : 0

3700 km2 yüzölçümü, 1700 m deniz seviyesinden yüksekliğiyle karasal iklimin hüküm sürdüğü ilimizde, tarım aşağıdaki nedenlerden dolayı önem kazanmaktadır.

1. İlimiz için yakın gelecekte tarımdan daha etkin bir kalkınma modeli görünmemektedir. Bunun anlamı şudur; ilimizin kalkınmada birinci önceliği tarım olmalıdır. Bu da tarıma dayalı sanayinin gelişmesinde planlı-proğramlı bir tarımsal üretimin önemini işaret etmektedir. İlimizin olmazsa olmazı sanayileşme sürecinde tarıma dayalı sanayinin ayakta tutulmasıdır. Örneğin günlük 5 ton/gün işleme kapasitesine sahip süt işleme tesislerinde yeterli süt bulunamadığından işletme tam kapasite çalışamamaktadır.

2.Stratejik önem. Bu yalnız ilimiz için değil bütünüyle bölge için geçerlidir. Şu sorunun cevabını bulmak zorundayız.. Bu toprakları göçlerle terk ederek hangi noktaya varırız? Bu topraklar mutlaka doldurulmalıdır. Buraların boşalması demek bir başkasının buraları doldurması demektir. Bu topraklarda gözü olanların ekmeğine yağ sürmektir. Bu sebepten bu topraklar daima canlı ve diri tutulmalıdır. Savunmada kalır gibi değil de hergün hücum eder gibi bu toprakları değerlendirmeliyiz. Devlette gereken desteği vermeyi göz ardı etmemelidir.

3. İlimizin tarım dışında bir MARKA oluşturabileceği bir alan yakın bir gelecekte görünmemektedir. Modern Pazar sistemi marka ister. Markalaşmada bu dönemde ancak tarımda olabilir. Markalaşmanın gereğini yapmayan hiçbir üretimin başarıya ulaşamayacağı tecrübeyle sabittir. Örneğin Bayburt balı bir marka olabilir. Bu yolda epey yol katedilmiştir. Bunu diğer ürünler izleyebilir.

4. Artan dünya nüfusu yakın gelecekte, 1940’lar da olduğu gibi yine tarımı ön plana çıkaracaktır. Dünya hiçbir zaman tarımdan vazgeçemeyecektir. En iyiyi üretenler her zaman kazanacaktır. Bayburt, neden kendi topraklarını değerlendirmek dururken yabancı memleketlerde amele durumuna düşsün. İleride erli geçli bu durum tersine dönecektir. Aynı zamanda ilimiz insanının kendi toprağını değerlendiremez olmaktan kurtaracaktır. Örneğin başka illerden gelenlerin bugün adeta dağlarımızı istila edip kiralayarak arıcılık yaptıkları gibi.

5. İlimiz işlenebilir tarım arazileri dışına en büyük zenginliği; toplam arazilerin % 60’ına varan meralarıdır. Ve diğer bölgelerle kıyaslandığında ilimiz meraları daha verimlidir. Planlı bir hayvansal üretimle bu meralar üretime dönüştürülebilir. Bu bedava girdi demektir. Ayrıca yem bitkisi ve tahıl üretimi olarak da arazi yapısı uygundur. Bu özellik hayvancılık bakımından ilimizin bir avantajıdır.

6. Tarım nispeten daha küçük sermayelerle başlanan ve artan üretimle büyütülebilen bir özelliğe sahiptir. Oysa sanayi, büyük sermaye yatırımları isteyen bir daldır. Yine yakın gelecekte ilimize büyük sermayenin geleceği görünmemektedir. Bu sebeple küçük sermaye ancak tarımla değerlendirilebilir.

7. Dünya da önemi gittikçe artan ORGANİK TARIM proğramı içine ilimizin alınması da önemli bir nedendir. Organik tarım dünyanın geleceğidir. İlimizin böyle bir gelecekte söz sahibi olması demek, gelir seviyesinin artması demektir.

Ayrıca sanıldığının aksine bu topraklar üreticisini doyuracak topraklardır. Bizlerin memleketimize vefa borcudur. Bu toprakları en iyi şekilde değerlendirmek bizlerin boynunun borcudur.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri