Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Tarım Nereye Koşuyor

Zr. Müh. Davut POLAT
09 Eylül 2012 - 19:05
Okunma : 2238
Yorumlar : 0

1800’lü yılların sonlarından itibaren sanayileşmeyle birlikte dünyada bir kentleşme ve özünde tarımdan kaçış dönemi başlamıştır. Fakat artan dünya nüfusu ile birlikte tarımı ihmal edilmiş bir dünyanın felakete doğru sürüklendiği görülmüştür.

Böylece dünyada mekanize bir tarım veya modern tarım yöntemlerinin gelişmesine hız verilmiştir. Bugün gelinen nokta da modern tarımında ilerisine gidilerek GENETİĞİ DEĞİŞTİRİLMİŞ ORGANİZMALARIN TARIMI (GDO) ve ORGANİK TARIM dünyanın gündemine girmiştir.

Modern tarımda kullanılan kimyasallar ve mekanizasyon sürekli tartışılır olmuş fakat vazgeçilememiştir. Artan dünya nüfusu karşısında GDO’lar çözüm olarak görülmüş fakat insan sağlığı ve insan neslinin devamı için sürekli tartışılır olmuştur. ABD de bu tür bir mısırdan üretilen bebek mamaları bir süre kullanılmasına rağmen bir çok ülkede yasaklanmıştır. Artık bilinçli toplumlarda halk tabiriyle KURTLU MEYVE arama KURTSUZ MEYVE yememe dönemi başlamıştır. İşte tam bu noktada organik tarım dünyanın gündemine oturmuştur. İnsanların hem hastalıklardan korunmak hem de sağlıklı bir şekilde nesillerini devam ettirmek ve çevreye zarar vermemek için güvenilir tarımsal ürünler tüketmek istemeleri, organik tarım ürünlerinin 1,5-2 kat daha pahalı olmasına rağmen daha çok talep edilmesine sebep olmuştur.

Dünya tarımı bu çizgide ilerlerken biz ülke olarak ve bölge olarak bunun neresinde olduğumuza bakacak olursak; yıllardır yanlış gübreleme, yanlış sulama, yanlış ekim ve dikim sonucunda ülke toprakları adeta çoraklaşmış ve artık istenen verim alınamaz olmuştur. Ve daha da korkulan olmuş, Anadolu da yer yer ÇÖLLEŞME başlamıştır. Dünya bilim çevrelerinin ortak görüşü; böyle giderse 50 ila 100 yıl gibi bir sürede Anadolu’nun çölleşeceği söylenmektedir. Ülkemizde bilinen ve dünyada da ses getiren en önemli proje “Kelkit Vadisi Organik Tarım” projesidir. İleride bunu analiz ederek ilimiz için uygun organik tarım yöntemini netleştireceğiz.

Hal böyleyken diğer bölgelere nazaran daha bakir olan ilimiz ve bölgemiz tarım alanlarının, bugünkü tarım uygulamalarıyla, dünya bir organik tarım trendine girmişken genleriyle oynanmış bitkilerle veya çeşitli kimyasallarla (ticari gübreler, tarımsal ilaçlar, hormonlar, vs) kirletilmesinin hiçbir anlamı yoktur.

Bölgemiz insanının gelir seviyesinin yükseltilmesi, topraklarımızdaki faunanın korunması ve sağlıklı bir nesil için ilimizin tutunabileceği can simidi organik tarımdır. Dünya da erli geçli bu sisteme geçecektir. Çünkü şu anda kullanılan tarım yöntemleri dünyanın sonunu hazırlamaktadır. Ozon tabakasından çölleşmeye, küresel ısınmadan birçok insan hastalığına ve genetik yapıların değişmesine, gelecekte oluşacak açlığa bütünüyle bugün tarımda kullanılan yöntemler ve kimyasallar sebep olmaktadır.

Akıllı projelerle, Kelkit vadisi projesinin uzantısı veya alternatifi olarak bir organik tarım bölgesi yani dünyada ikinci bir Hollanda oluşturmamız mümkün. Günümüz dünyasında her şey reklam ve pazarlamaya dayanıyor. Bunu iyi yapan kazanıyor. Böyle bir çalışmanın yürütülmesiyle beraber dünya çapında pazarlama ve tanıtımında yürütülmesi sonuç almamızı kolaylaştıracaktır.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri