Anasayfa  |  Sık Kullanılanlara Ekle  |  Reklam  |  İletişim  |  Künye  |  Site Haritası
 
video

Tarım Sigortaları

Zr. Müh. Davut POLAT
09 Eylül 2012 - 19:08
Okunma : 2265
Yorumlar : 0

5363 no’lu Tarım Sigortaları Kanunu, 14/06/2005 tarihinde TBBM de kabul edilerek yürürlüğe girmiştir.

Yeni kanun, önceden özel sigorta şirketlerin yaptığı tarım sigortaları ile tamamen farklılık göstermektedir. Tarım sigortaları sigorta şirketlerinin insiyatifine bırakılmamış yeni şirket oluşturularak(tarım sigortaları havuzu) aynen DASK (zorunlu deprem sigortası) benzeri bir yapılaşmaya gidilerek özel sigorta şirketlerinin bu şirket üzerinden yapılacak poliçelere aracılık yapması sağlanmıştır. Bu durum tıpkı DASK’da olduğu gibi tenkit de edilebilir.
Kapsam oldukça geniş tutulmakla beraber bazı tarım kollarından kanunda hiç bahsedilmemesi örneğin arıcılık gibi organik tarım gibi gelecekte yapılabilecek yeni düzenlemelerle sağlam bir yapıya kavuşturulma amacı olduğu anlaşılmaktadır.

Özetle kanunun içeriği; tarımsal risk sayılan, her türlü küçük ve büyükbaş hayvancılık, her türlü bitkisel üretim, her türlü tarımsal yapılar, tarımsal makineler ve balıkçılıkta oluşabilecek sel,don, sis, dolu deprem gibi doğal afetler, yangın, kötü niyetli hareketler, terör, hastalık ve zararlıların oluşturacağı hasarlara karşı teminat altına alınmaktadır.
Bu güne kadar her şeyi devletten bekleyen üreticimiz, artık başına bu tür felaketler geldiğinde tarım sigortası yoksa devletten yardım alamayacaktır. Yani AKLIN YOLU OLAN ÇİZGİYE GELİNMİŞTİR. Nihayet ileri ülkelerde olduğu gibi bizde de taşlar yerine oturmaya başlamıştır.

Kanunun kabul tarihi itibariyle 3 ay içinde kurulacak şirket A.Ş olarak teşekkül edecek ve ruhsat alabilen özel sigorta şirketleri poliçe düzenleyebileceklerdir. Pirim hesaplamaları ancak tarım sigortaları şirketinin teşekkülünden sonra yapılabilecektir. Yeni şirketin yapısı Tarım Bakanlığından 2, Hazine Müsteşarlığından 2, Türkiye Ziraat Odaları birliğinden 1, Türkiye Sigorta şirketleri ve Reasürans şirketleri birliğinden 1 ve yeni şirketten 1 üye olmak üzere toplam 7 kişilik bir yönetim kurulundan oluşacaktır.

Bu tarım sigortaları kanunu ne getiririn cevabı şudur; tarımda kaliteyi getirecek, devletin yükünün hafiflemesini sağlayacak, toprak yapısının düzeltilmesinden tutunda tarımsal ürünlerin nakline kadar her aşamaya olumlu katkılarda bulunacak ve gerçek anlamda üreticinin mağduriyetini giderecektir..

Tıpkı gıda üretim ve denetim aşamalarında olduğu gibi iş ehline bırakılmaktadır. Her türlü hasar tesbiti ve kıymetlendirme v.s işlemler ZİRAAT MÜHENDİSLERİ VE VETERİNERLER tarafından yürütülecektir.

Tek korkum, umarım DASK ta yaşadığımız duruma düşmeyiz. Deprem sigortaları zorunlu olduğu halde yaptıranların oranı % 17’yi geçememiştir. Oysa deprem sigortası olanların zarar ve ziyanları kısa sürede giderilmiştir. Darısı Tarım Sigortalarının başına.
Burada bütün üreticilere sesleniyorum. Kesinlikle bu tür tarımsal üretim içinde olan herkesin bu sigortayı yaptırmasını öneriyorum. Göreceksiniz sigortalı hayat çok daha rahat ve huzurlu. Ödeyeceğiniz o ufak pirimlere değecektir.

Tarım sigortaları Kurumu risk kabul etmeye en iyi ihtimalle Kasım 2005 yada 2006 nın başlarında başlayabilecek. Şirketin merkezi İstanbul’da olacak ve zorunlu bir sigorta şekli olmayacaktır.
Tarımın ve Sigorta sisteminin uzun yıllardır birebir içinde olan biri olarak bu kanunla beklenenin olduğunu düşünüyorum. Tüm tarımcılara ve üreticilerimize hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.
Tarım sigortaları ve tarımla ilgili bütün konularda beni arayıp soru ve sorunlarınızı bildirebilirsiniz cevaplar alabilirsiniz.

 
  Yorumlar


Henüz kayıtlı yorum yoktur ....

icon BAYBURT REHBERİ
icon Önemli Telefonlar icon Siyaset icon Tarihçe
icon Vakıf ve Dernekler icon Coğrafi Yapı icon Ekonomi
icon Gezilecek Yerler icon Şairler icon Spor
icon Dede Korkut icon Sanatçılar icon Türküler
icon Kitaplar icon Yemekler icon Barlar
icon Yerel Kıyafetler icon Bayburt Taşı icon Oyunlar
icon Nöbetçi Eczaneler icon Sağlık icon Eğitim

 Köşe Yazıları
 
 Foto Galeri
 
 Video Galeri