Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu

Bayburtlu Fizikçi Behram Kurşunoğlu kimdir ?

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu

Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu kimdir?


Behram Kurşunoğlu, aslen Bayburt'un Merkez ilçesine bağlı Aydıncık köyünde doğmuş bir fizikçi ve matematikçidir. Eğitimini Ankara ve Edinburgh Üniversiteleri'nden sonra Cambridge'de tamamladı. 2. Dünya Savaşı sırasında öğrencilik yıllarında Nejat Veziroğlu ile tanıştı ve Prof. Veziroğlu'nun 1962'de Miami Üniversitesi'nin Makine Mühendisliği Bölümü'ne atanmasında önemli rol oynadı.

Kurşunoğlu, "Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisi" adıyla yeni bir teori ortaya attı. 1970'lerin ortasında Global Foundation adlı ikinci bir araştırma merkezi kurdu ve emekliye ayrılana kadar burada Orbis Scientiae toplantılarını düzenledi. Aynı zamanda Birleşik Alan Teorisi'ni geliştirmeye çalıştı ve çekirdek enerjisi konuları ile ilgilendi. Kurşunoğlu, 1940'ların sonunda Cambridge'deki doktora çalışması sırasında Albert Einstein ile mektuplaşmaya başladı ve 1953 yılında Cornell Üniversitesi'nde görev aldığı sıralarda Einstein'ı Princeton'daki evinde ziyaret etti. Bu buluşma sırasında 2 saat süreyle tartıştıkları konuları 2002 yılında Miami Herald gazetesine yazdı.

Miami Üniversitesi’nin prestijli Teorik Fizik Araştırma Merkezi’ni kurmuş olan Behram N. Kurşunoğlu, 25 Ekim 2003’te Florida’nın Coral Gables beldesinde arkadaşları ve sevgili eşiyle öğlen yemeği yerken aniden kalp krizi geçirmiş ve aramızdan ayrılmıştır.