Av Mustafa SEVİM

Bayburt Arpalı Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı

Av Mustafa SEVİM
Mustafa SEVİM

Mustafa Sevim’ i biraz tanıyalım…

01.01.1971 tarihinde Bayburt’un Arpalı Kasabasında yöremizin deyimiyle mercimekler biçilirken dünyaya gelmişim. Gerçek doğum günümü hala tespit edemedim.6 çocuklu ailenin 4.çocuğuyum.İlk ve orta öğrenimimi kasabamda tamamladım.Lise eğitimimi İstanbul Kadıköyde Ünv.eğitimini Marmara Ünv.Hukuk Fak.de tamamladım.Avukatlık stajını takiben kısa dönem olarak Lüleburgazda tamamladıktan sonra Sevimler Hukuk Bürosunu 1999 yılında açtım ve hukuki faaliyetlerim halen bu isim adında devam etmektedir.Evli ve 1 çocuklu.

Mustafa SEVİM’ halen İstanbul Arpalı Denek Başkanlığını 3 yıldır sürdürmekteyim.Değişik vakıf ve derneklerde yöneticilik yapmaktayım.
1992 de bayburttan ayrılışta yazmış olduğum bir kıta şiiri burada zikretmek uygun düşer sanırım.

Daha dün ayrıldık el sallayarak
Dön desen gelirim ben yalınayak
Henüz kaç gün oldu özledim seni
Çıplak dağındaki gülü dikeni.

Bayburttan 1987 yılında ayrıldım eğitim.İlk şehir dışı eğitim deneyimim Rize başladı ve akabinde ist.da devam etti.Uzun zamandır ailemden ayrı ama aile Bayburt özlem ve hasretiyle yaşadım.Bazen bu özlemi içimdeki şair ruhuyla dışa vurmaya çalıştım.Bayburt’tan kopmuş değilim her yıl ailemi ve dostları ziyarete gitmeyi ihmal etmemeye çalışıyorum.

Bize biraz da Arpalı Derneğini anlatır mısınız?

Arpalı Derneği 1999 yılında İstanbul Şirinevlerde yöremiz insanın çabalarıyla kuruldu.Amacı,eğitim,kültür ve yardımlaşmayı güçlendirmek gayesidir.Kültürel faaliyetler olarak derneğimizde gençlere yönelik folklör eğitimi,spor aktiviteleri Bayburt köyleri turnuvasına iki kez derneğimiz iştirak etmiş ve centilmenlik çerçevesinde iki yıl üst üste final oynamıştır.Bu yıl tekrar bu turnuvaya katılma kararı alınmış ve bu yönde hazırlıklar süratle devam etmektedir.
Derneğimiz yardıma muhtaç kişilere iaşe ve maddi yardımlarda bulunmuş ve bulunmaya devam etmektedir.Ayrıca üniversite.de okuyan öğrencilere burs verilmekte ve bu sayıyı daha da artırma gayesi güdülmektedir.Her sene kaynaşmayı sağlamak için ramazan aylarında iftar yemeği programı düzenlemekteyiz.Ayrıca ramazan aylarında iaşe yardımı yapılmaktadır.

Kasabamızda okuyan öğrencilerimize yönelik olarak da eğitim desteği yapılmakta ve bu sene daha geniş kapsamlı dayanışma ve yardımlaşma düşünülmektedir. Gençlerimizin kültürlerine bağlı eğitim düzeyi yüksek olarak yetişmeleri için çabalarımız devam etmektedir. Yöremizin kalkınmasının eğitilmiş ve teknolojinin nimetlerinden yararlanan gençlerden olacağı bilinciyle hareket etmekteyiz.

Yöremiz insanı için biz belli bir eğitim almış insanların çok önemli değer olduğu kanısındayım.

Şiire ilginiz olduğunu biliyorum. Hatta sitemizde bir şiirinizi yayınladık. Ziyaretçilerimizle tekrar paylaşır mısınız?

Amatör ruhlada olsa duyguların yoğunlaştığı zamanlarda dizeleri dil döndükçe kağıda dökmeye çalışıyorum.Şiire ve edebiyata olan bağlığım neticesi şiir kitabı çalışmam devam etmektedir.yeri gelmişken sevgili valideme yazdığım şiiri değerli hemşehrilerimle paylaşmaktan kıvan duyarım.


AĞUSTOSUN YİMBEŞİ

BİR GÖNÜL SEVDASINA TUTULMUŞ YANIYORUM
GÖZLERİM ALEV ALEV RUHUMDA SIKINTI VAR
BU ACI IZDIRABIN SEBEBİN ARIYORUM
AĞUSTOSUN YİMBEŞİ DERİNLERDE SANCI VAR

………………..
ANAMIN HASRETİYLE AĞUSTOSLAR YANACAK
AHH RUHUMUN EN DERİN SULTANIYDIN
NERDE ELLERİN NERDE HASRETLE SARILACAK
SENDE FANİ ALEMİN BİR ANLIK YALANIYDIN

…………………


YEDİTEPE İSTANBUL BANA DAR GELİYORSUN
SERSEM OLDUM GURBETİN UZUNLUĞUNDAN ARTIK
ANAM ÇOK UZAK KALDIK HİÇTE GEL DEMİYORSUN
BİR KATRE SICAKLIĞI SENSİZ KİM VERİR ARTIK
…………………..

SEN DÜŞLERDİN HEP BENİ HER AN HÜLYALARINDA
İKİ YIL OLDU GAYRI SENSİZ YETİMİM ARTIK
ANA DİYE KOŞSAYDIM ŞEFKAT KUCAKLARINA
YETER ÇOK UZAK KALDIK KAVUŞALIM GEL ARTIK.


GURBET


GURBETİ TANIDIM KÜÇÜK YAŞIMDA
UYMADI BEDENİM LAL OLDU DİLİM
TAT MI VAR SUYUNDA VE DE AŞINDA
SORMAYIN DOSTLARIM KALMADI HALİM

……

BAŞKADIR TOPRAĞIMIN SUYU HAVASI
BURNUMDA TÜTSEDE ÇIKMAZ AVAZIM
EN SADIK YAR İMİŞ NİV’İN OVASI
NE GELİRKİ ELDEN KADERİM YAZIM

……

ANA HASRETİNE KALMADI GÜCÜM
SEVENLER BİR KALSIN YOLLAR KAPANSIN
GURBET ÇİLESİNE VAR ELBET ÖCÜM
İŞTE O GÜN SİNEM HAKKA YALVARSIN

Çok güzel bir şiirler. Oldukça duygu yüklü. Yüreğinize sağlık. Sitemiz ziyaretçilerine son olarak neler söylemek istersiniz?

Bu vesile ile hayatta olan enelere Allah’tan uzun ömürler vefat edenlere rahmet diliyorum.
Bayburt’un gösterişten uzak gönlü pak yüzü pak insanın elbet bir gün hakkettiği makam ve konumlarda olacağına inancım sonsuzdur.Yöremize bu gençlerin sahip çıkacağı ve kalkındıracağı inancıyla..tüm Bayburt net okuyucularına ve hemşehrilerime sağlık,başarı ve saygılarımı sunarım.

Bizde sizlere çalışmalarınızda başarılar dileriz.