Ülkü GÜNEY

İçişleri Bakanı

Ülkü GÜNEY
Ülkü GÜNEY

1- Türkiye de politika yapmanın zorlukları nelerdir? Türkiye’de politika yapmanın genel ve yerel olmak üzere zorlukları vardır

Genel zorluklar partiler yasasından kaynaklanan güçlüklerdir.Yerel problemler ise, Bayburt gibi küçük vilayetlerde ve vatandaşın gelir düzeyinin düşük olduğu yerlerde kendine özgü şartlarından kaynaklanan güçlüklerdir.

2- Bu gün Türkiye de milletvekili denildiği zaman insanların aklında oy alma zamanında ilimize uğrayan bunun dışında bir daha adını bile duyamadığımız bir portre çiziliyor? Halkımız kalıplaşmış yapıya çok mu inanıyor?

Bu söylediğiniz duruma uyan milletvekilleri var olabilir, daha fazlasını söyleme hakkını kendimde göremiyorum.Ancak kendimle ve yöremle ilgili olarak şunu söyleyebilirim;Bayburt ve diğer küçük yerlerde politika, insanla-seçmenle bire bir yapılır.Her an onlarla iç içe olmak durumundasınız.En azından böyle olması gerektiğine inanıyorum.

3- Size göre Bayburt’ un eksikleri nelerdir? Neden hala geri kalmış okuma yazma oranı düşük iller arasında bulunuyor?

Eksikleri günümüz şartlarında ve geçmişe bakarak tespit etmek daha isabetli olur diye düşünüyorum.Şöyle ki; ben 1987 yılında politikaya girdiğimde Bayburt yol- su-elektrik, okul, hastane, resmi kurum binaları yok denecek kadar az ve eksikti. Elimizden geldiğince bu eksiklikleri gidermeye çalıştık ve şimdi geriye dönüp baktığımda iyi işler yaptığımızı daha iyi anlıyorum.Bütün yapılanlara rağmen tabi yine eksiklerimiz var onları da gidermek yolunda çabalarımız sürmektedir.

Bayburt’taki okuma-yazma oranına gelince, Bayburt eğitim atağına geç başlamış olmasına rağmen şu an iyi durumdadır ve gün geçtikçe bu oran daha da yükselecektir.Bayburt okullaşma ve öğrenci başına düşen derslikte Türkiye ortalamasından çok daha iyi durumdadır.

4- Bayburtlu iş adamlarıyla ilişkileriniz nasıldır? Onları ilimize yatırıp yapmak için teşvik ediyor musunuz? Son zamanlarda böyle bir çalışmanız var mı?

Bayburt’lu iş adamlarımızla her gün her zaman görüşüyoruz.Hep birlikte Bayburt’umuza neler yapabiliriz sorusunun cevabını bulmaya çalışıyoruz.Geçtiğimiz günlerde iş adamlarımızla bir dizi görüşmeler yaptık.Bunların ilki Sayın Başbakanımızın da katıldığı İstanbul toplantısı oldu. Onun akabinde iş adamlarımızla Ankara-Gölbaşı’nda bir toplantı daha yaptık.Sonra tekrar İstanbul’da bir araya geldik ve Bayburt için yapılabilecekleri somut bir hale getirmeye çalışıyoruz.Son olarak Stuttgart ve Paris’te hemşehrilerimizle bir araya geldik.Diğer Milletvekilimiz Sayın Fetani Battal başta olmak üzere Sayın Valimiz ile Sayın Belediye Başkanımız çok sıkı bir çalışma ve işbirliği içinde çalışmaktayız.Şu anda gündemimizde Bayburt’a yeni bir Üniversite yapmak için binalarımızı ikmal etme konusunda epeyce bir mesafe kat etmiş durumdayız.Yakında inşallah binaların temellerini atmış olacağız.Kurulacak olan bu Üniversitenin Bayburt için çok önemli hayati bir mesele olduğuna bütün Bayburt’lular olarak inanmış bulunmaktayız.İnşallah bunu başaracağız.
Yine Bayburt’taki Organize Sanayi Bölgesine iş adamlarımızın çeşitli yatırımları ile hayvancılık ve madencilik gibi konulardaki çalışmaları devam etmektedir.

5- Tarihte Doğuanadoluda olduğu kadar Bayburtta da Ermeniler tarafından yapılan zulümler ve yaşanmış hikayeler var. Ermeni soykırımına nasıl bakıyorsunuz? Türk siyasileri hangi yolu takip etmeli?

Bu olayı tarihin akışı ve günün şartlarına göre değerlendirmek gerekiyor.Olayın tarihsel boyutu üzerinde durmayacağım. Yalnız söyleyebileceğim; Osmanlı Devleti Rusya ile savaş halindeyken, bizimle yıllarca dost olarak yaşamış Ermeniler, düşmanla işbirliği yapmış bunun neticesinde Osmanlı bir göç (Tehcir) politikası uygulamıştır.Gerçekçi olmak gerekirse Tehcir esnasında bir çok Ermeni çeşitli nedenlerden dolayı hayatlarını kaybetmişlerdir.Ama bunun söylendiği gibi soykırımla hiçbir
ilgisi yoktur.Olayın Bayburt ile ilgili boyutu ise; Rusların Doğu
Anadolu ile birlikte Bayburt’u da işgal etmeleriyle başlıyor.Ve Rusların himaye ve desteğiyle Bayburt’lulara mezalim yapmışlar ve bir çok Bayburt’luyu katletmişlerdir.Tarihin canlı tanıkları halen az da olsa günümüzde yaşamaktadırlar.Halkı Taşhan’larda toplayıp yaktıkları,Y. Kırzı köyünde Ermenilerin tasallutundan kurtulmak için kendilerini su kuyularına atan
kadınlarımızın ve çocukların hazin dolu anılarını anlatan insanları dinledikçe hala tüylerimiz ürpermektedir. Ermeni Diasporasının bugünlerde yaptığı yaygara, mevcut siyasi konjonktürden yararlanma çabalarıdır.Bu konularla ilgili karar, devletlerin alacağı kararlarla değil tarihçilerin ortaya koyacağı belge ve dökümanlarla olmalıdır.

6- Size göre Avrupa Birliği Türkiye için olmaz ise olmazlar arasında mıdır?


Avrupa Birliği burada anlatamayacağım kadar geniş ve tafsilatlı bir konudur.Ancak şu kadarını söylemek gerekirse özetle; Türkiye’nin Avrupa Birliğine girmesi hem Türkiye’nin hem de Avrupa’nın yararınadır.Ancak olmaz ise de bu dünyanın sonu değildir.Türkiye mecbur ancak mahkum değildir.

7- Anavatan Partisinin önemli isimlerindendiniz. Parti içinde değişen ne oldu ki bağımsız milletvekili oldunuz? Bugün ki Anavatan Partisinin bulunduğu konum izlediği yol sizce nasıl?

O günkü şartlarda (2002 yılı) Bayburt’ta hiçbir Partiden aday olmama gibi bir düşüncem olmuştu ve bu kararımı o günlerde Bayburt’ta açıklamıştım.Ancak hemşehrilerimin yoğun ısrarı üzerine Bayburt’tan Bağımsız adaylığım gündeme gelmiştir.Bu karar benim kendim aldığım şahsi bir karar değildi. Şimdi Anavatan Partisi yeni Genel Başkanıyla yoluna devam etmektedir.Başarılı olmalarını içtenlikle diliyorum.

8- Bayburt halkı tarafından çok sevildiğiniz halde bir dönem milletvekili seçilemediniz ? Memleketinize küsüp sırtınızı dönmediniz ve aksine yapacak çok şeyler var diyerek tekrar adaylığınızı koydunuz ve il genelinde büyük bir üstünlükle kazandınız? Bu sonucu neye bağlıyorsunuz?

Ben 45 yıldır Bayburt’a ve Bayburt’lulara hizmet etmeye çalışıyorum Ve ömrümün sonuna kadar da çalışmaya gayret edeceğim.Bu geçen süre zarfında hemşehrilerimle olan diyalogum, onların bu teveccühünü kazanmama sebep olmuştur diye düşünüyorum.Mütevazi bir kişiliğim olduğunu söylerler ama bir konuda iddialıyım o da şudur; bütün Bayburt’luları tek tek tanır ve işlerinde, bana başvurularında onların hangi partili olduklarını, kime oy verdiklerini asla sormadan ve içerideki-dışarıdaki bütün Bayburt’lu hemşehrilerime ayırım gözetmeksizin hizmet etmeye gayret ettim.Son seçimde Bayburt gibi küçük bir vilayette Bağımsız milletvekili olmayı bana yaşatan bütün Bayburt’lu hemşehrilerime şükranlarımı sunuyorum.


9- Bayburtlu gençlerin ilimiz için yaptıkları bir takım çalışmalar oluyor. Sizinle irtibata geçtikleri zaman yol gösterici yardımcı olur musunuz? Çünkü bazı iş adamlarımıza ulaşmak size ulaşmaktan daha da zor.

Gençlerimizin çalışmalarına da elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyorum.Sportif faaliyetlerine yardımcı olacak gayretlerimiz oluyor.Ayrıca Üniversite’de öğrenim gören gençliğimizin sorunlarını giderme ve çalışmalarında da çeşitli çalışmalarımız oluyor.Bu bağlamda çeşitli iş adamlarımızdan gençlerimize burslar sağlıyoruz.

10- Son ve özelinize giren bir soru. Yemekle aranız nasıldır? Yöresel yemeklerimiz arasında sevdiğiniz bir yemeğimiz var mıdır? Hangi takımı tutuyorsunuz?


Yemekleri özellikle Bayburt yemeklerini çok severim.Bu aralar perhiz yaptığım için yememeğe gayret ediyorum. Ancak Bayburt’a ziyarete gittiğimde bu biraz zor oluyor.Favori yemeklerim, ekşi lahana, lor dolması, kavut çorbası, ayranlı çorba, mantı, incir dolması, su böreğidir. Beşiktaş taraftarıyım.


Vekilimiz Sayın Ülkü Güney’ e bize zaman ayırdığı için teşekkür ediyor çalışmalarında başarılar diliyoruz…