Salih TEMEL

Almanya Heidenheim Bayburt Dernek Başkanı

Salih TEMEL
Salih TEMEL

Sayın başkanım sizi kısaca tanıyabilirmiyiz?

1974 senesinde Bayburt'un Merkeze bağlı Dövmekaya köyünde dünyaya geldim,1980 senesinde Bayburt tan geçim sıkıntısı nedeniyle İzmit'in ilcesi olan Gebzeye göc ettik,1990 senesinde Almanya'ya işci ailesi olarak 3,göc basladi,yani kisacasi göc üstüne göc, daha memleketimizin hasreti tüterken birde ülkemizin hasretiyle kavrulduk, egitimimizi burda sürdürdük, suanda iki meslek dalında calışıyorum, biri insaat sirketim var diyeri ise dögüs sanatlari hocaligi, serbest meslek olarak calisiyorum, ayni zamanda bulundugum bölgenin yani Heidenheim Bayburt dernek baskanligi ile görevliyim, evliyim 3 cocuk babasiyim. Bunlari deyer verdigim anam ve babama borcluyum,

Başkanım ilk sorum Dernek olarak ne tur çalışmalar yapmaktasınız?

Dernek olarak öncelikle bölgemizdeki Bayburt'lu hemserilerimizi bir araya toplamak,dügün nisan ve cenazelerde bir olabilmek, bundan kastimiz gerektigi zaman yardim gerekse motive etmek anlamında, akabinde bir araya gelen hemserilerimizin derdine derman olabilmek, yani,cocuklari varsa dernegimizde verilen egitim katkisindan faydalanmasidir, cünkü dernegimizde örgencilere yönelik gerek kültürel, gerek dünyevi, gerekse manevi bilgi verilmektedir. Bunun akabinde oldugumuz bölgeye Bayburt'u ve Bayburt'luyu tanıtmak, örfü ile, adeti ile, töresi ile yardimlar toplamak ve bu toplanan yardımları Bayburt veya diyer illerimizde bulunan ihtiyacli hemserilerimize göndermek, bunla alakali görevlimiz vardir bu konuyu yakindan takip eden, elimizde Bayburt ta olan tüm ihtiyac sahiblerinin listesi bulunmaktadir.Maddi gelir kaynagimiz ise faliyete göre degisiyor.

Kurban bağış kampanyanızı duyduk, sizleri öncelikle takdir ediyor ve çalışmalarınızda kolaylıklar diliyoruz. Bu kampanyaya biraz değinebilirmisiniz, kaç hisse bağışı yapıldı, yoksulları nasıl tespit etdiniz ve dağıtımını nasıl gerçekleştirdiniz?

Kurban meselesi ise söyle oldu; her yıl diyer kuruluslara topluyordum, bu yil ise icimden memleketime olsun dedim ve bir kurbanla basladim, Rabbim yardim etti ve 150 hisseye kurban dagittik yani bunlarin icinde kuran kursları var ve köylere dagitildi, cezaevine verildi vesaire, biz bir ay önceden yoksullari belediye ve imamlar araciligi ile tesbit ettik ve tam isabet olsun diye bizzat kendim inceledim ve dagitimini dernegimizden yönetim kurulu bizzat yapti.

Avrupa Birliği üyesi ülkelerdeki vatandaşlarımıza “AB Hukuku”nun uygulanmaması sorunu bir çok ülkede görülmektedir. Almanya'da yaşayan Türk işçilere, ücret ve diğer çalışma koşulları yönünden ayrımcı muameleler yapılıyormu? Açıklayabilirmisiniz.

Şimdi bunu yasal yönden yapmasalarda bir takim kisiler araciligi ile yabancilar üzerinde baskinin oldugunu görüyoruz, yani yasal yönden her hakka sahibsiniz ama bezdirici uygulamalar var, buda her ilde degil, bunuda dogal karsilamak lazim, bizler 600 senedir esaret görmemis milletiz bu yüzden zor oluyor tabi, malum ya din ayri dil ayri, töre farkli, anane tam ters, onlara mübah ise bize haram, ne dost oluyoruz nede düsman arada kaldik iste,

Almanya'da yaşayan hemşerilerimizde işsizlik sorunu varmı, dernek olarak bu tür sıkıntılı hemşerilerimize yönelik çalışmalar yapıyormusunuz?

İş sikintisi oluyor tabi dernegimizin bu yönden guzel calismasi var yani icimizde bulunan is verenler isci gerektiginde kontaga girip varsa kendi yoksa diyer is verenlere gönderip is veriyor ve problemi cözmüs oluyoruz.

Türk işçilerine yönelik Alman devleti tarafında Mesleki eğitim verilmesinde sıkıntı oluyormu oluyorsa, gerekçeleri nelerdir?

Hayir egitim hakki kisiyi baglar yani istese egitimini guzel bir sekilde alir, her zamanki gibi kisitlama olsada istedikten sonra egitiminde devam eder ve zirveye ulasir. Bu yönde bir sıkıntı söz konusu olmadığını ifade etmek istiyorum.

Eşleri veya çocukları Türkiye'de olan işçilerin ailelerini Almanya'ya alabilmeleri ve aile birleşmesi sağlamalarının önünde ne tür engeller bulunuyor?

Lisan ve istek yapan kisinin is ve gecim belgeleri tam olmasi lazim, aksi takdirde sıkıntı olur. Alman devleti bunu çok ince bir şekilde incelemektedir, kişinin maaşı getirdiği nüfusa yeter mi yetmez mi bu tür olayları araştırıyorlar, yoksa getire bilmek zorlasir.

Vatandaşlarımız hukuki sorunlar yönünden Özellikle çifte vatandaşlık konusunda ne tür sorunlarla karşılaşıyorlar?

Bu konu benim biraz disimda ama bildigim su eskisi gibi kolay olmadigi yani bunlar da kendine hayri olmayanin bunlarada hayri olmayacagini anladilar, her insani kabul etmiyorlar.

Sayın başkanım vatandaşlarımız Vize uygulamasında da sorunlar yaşıyor mu? Biraz açıklarmısınız?

Evet cünkü Almanya'da bir krizin gelecegini gözlemciler belirtiyorlar,bu nedenle giren ve cikan ile cok yakin temas ediyorlar yani burda kalanin hesabini yapiyorlar cünkü 5 milyon uzerinde Alman vatandaşı issiz. Bu konuda Alman Devleti biraz sık tokuyup ince eliyorlar. Dolayısıyla vize almak sıkıntısı meydana çıkıyor. Bu konuda kriz tedbiri olarak haklılar.

Şimdiki sorum yabancı düşmanlığı ile alakalı olarak, Bu konu belki de son zamanlarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi. Avrupa'da gün geçtikçe artan bir biçimde yabancı düşmanlığı oluşuyor. Almanya'da yaşayan Türk kökenli insanlara karşı, Alman yönetimi yada Alman vatandaşı tarafından kin beslemek yada düşman olarak görme izlenimi var mı?

Hayir bunu sanmiyorum ama her memlekette muhafazakar kesim vardir, bunlarida siyasi yani parti meselesi olarak yansitiyorlar. Ayni bizim memleketimiz icinde olan eylemler gibi,tabiki yinede azinlikta, aldigim istihbarata göre bu yabanci düsmanlarinin geneli yüzde 45 i buluyormus korkunc rakam buna rağmen eylem olarak az görülmekte.

Almanya'da vergi veren veren yani vergi yükümlüsü olan bir Türk vatandaşımızla, vergi yükümlüsü olan Alman vatandaşı arasında bir fark söz konusu oluyor mu?

Vergi yükümlüsü olan çok sayıda Türk vatandaşımız bulunmakta, Vergi konusunda her hangi bir eşitsizlik söz konusu değil. Alman esnaf hangi şartlara göre vergisini veriyorsa Türk olan esnaflarımızda aynı şartlar üzerinden vergiye tabi tutuluyorlar.

Vatandaşlarımız, Almanya da yaşam tarzına uyum sağlamakta güçlükler çekiyor mu?

Evet elbette uyum sağlamakta güçlükler oluyor. Farklı bir dil ve farklı inançların yaşandığı bir anane-kültür içerisine girmiş oluyorsunuz. Az evelde belirttiğim gibi ne orali ne burali oluyoruz, kötü olan bu ya arada kalmak, bu konuda derneklerin ve diyer cemiyetlerin varligi bizleri kurtariyor, evlatlarimizi kendi örflerimize göre yetiştiriyoruz.

Almanya'da yaşayan vatandaşlarımızın, Aileden kaynaklanan, Ailevi sorunları pek yaşanmakta bunun başlıca sebepleri nelerdir?

Ali bey size Teşekkür ediyorum, çok güzel bir soruya temas ettiniz, bunu lütfen kaydedin, Almanya da bulunanTtürk vatandaslarimizin nüfusu 3 milyon ,bunlarin 1 milyon 200 binini genclik olusturmaktadir, bunlarinda 5400 ü cezaevlerinde bulunmaktadir, tablo bu, yani iki arada bir derede kalan nesilden ne bekleriz, bu yuzden derneklerimize katilan hemserilerimizin evlatlari tanisip evleniyorlar. Çok guzel bir olay huyu huyuna suyu suyuna uyuyor bu sayede tanisip evlenenler var Elhamdulillah problem olmuyor, bir konuda egitim meselesi Tüekiye de yasayan genclerin dünyaya bakis acisi degisik oluyor burdakine nazaran buda ayri bir sorun tabi, son aldigim haberde çeşitli nedenlerden dolayı cok bosanma oluyor son dönemde.

Almanya' dan hemşerilerimize ve okuyucularımıza iletmek istediğiniz düşünceleriniz var mı?

Memleketimizde, vatanımızda bulunanlarin şunu bilmesini istiyorum Bayburt'lu nerde olursa olsun gönlü hep Bayburt ta kalacaktir,siz ve okuyucularınıza bu siiri armagan etmeden önce Bu güzel söyleşiden dolayı ayrıca siteniz www.bayburt.net adına Genel Yayın Yönetmeni olarak, size Teşekkür ediyorum. Ayrıca sizin aracılığınızla bütün Bayburt'lu hemşerilerime Almanya'dan Selam, Sevgi ve Şükranlarımı sunuyorum.

VATANDAKI BAYRAMLAR GÜZEL OLUR HAS OLUR,
GURBET ELDE BAYRAMLAR BAYRAM DEYIL YAS OLUR,
,,ALLAHA EMANET OLUN GÖNÜLLER BIR SEVDAMIZ BIR,
İNŞALLAH BIRDAHA GÖRÜSMEK NASIB OLUR,
HAKKINIZI HELAL EDİN

Çok değerli olan vaktinizi bize ayır dığınız için www.bayburt.net adına Genel Yayın Yönetmeni olarak Sayın Başkanım size Teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum. SAYGILARIMLA…