Ramazan DİRGİN

İş Adamı

Ramazan DİRGİN
Ramazan DİRGİN

Turkowall markası ne zaman kuruldu?

Özel mimari çözümler sunan anlayışımızla 2005 yılından beri iş ortaklarımızın yanındayız. Üretici firmaların tamamı Avrupa ve Amerika menşeli iken; %100 yerli ve milli ilk hareketli bölme duvar üretmek bize gurur verdi.


Bu motivasyon ile tasarıma yeni bir bakış açısı getirmekle birlikte ürün inovasyonları ve teknikleri ile güçlü ve hızlı bir organizasyon oluşturarak hareketli bölme duvar sistemlerini geliştirmeye karar verdik. İş ortaklarımızla birlikte bölme duvar modelleri konusunda başarılı projeler gerçekleştirerek tecrübemizi ve teknolojimizi sürekli artırıp, en esnek olabilecek alan paylaşımları üzerinde çalışmaya başladık. 2017 yılında ilk yarı otomatik katlanır bölme duvar sistemini geliştirdik ve uyguladık (Pansmart). Türkiye’de ara bölme sistemleri konusunda bir ilk olmak bizi daha da motive etti. Tasarım, kalite ve ürün güvenilirliği, maksimum müşteri memnuniyetine dayanarak işlevsel, estetik ve dayanıklı bölme duvar modelleri ürettik. Bugün TURKOWALL markamız ile 6 farklı bölme duvar üretimi yapıyoruz. Farklı kullanım alanı ve amaçlarına hitap eden bölme panel ürünlerimiz ile esnek üretim ve yerine göre çözümler sunuyoruz. Çözüm önerilerimizde; sonuca yönelik, kalite ve uzun süreli kullanıma dair sonuçlar yer alır. Biz TURKOWALL olarak birlikte üretmenin ve birlikte kazanmanın önemine inanıyoruz.

Hareketli bölme duvar nedir?
Mekanları çeşitli alanlara bölmeye yarayan, katlanarak toplanabilen, kapatıldığında tamamen sabit bir duvar görüntüsü oluşturmakla birlikte kolaylıkla hareket ettirilerek açılabilir ve çeşitli şekillerde park alanları oluşturularak toplanabilir duvar sistemine hareketli bölme duvar denilmektedir.
Hareketli bölme duvar, mekânlarınızı çok amaçlı ve akıllıca kullanabilmenin en güzel yöntemlerinden birisi olup hareket için daha fazla alan ve hiç olmadığı kadar genişletilebilir esnek mekanlar sunar. Sistem panellerini kapatarak sabit bir duvar oluşturabilir ya da bölme panellerini kolayca açık konuma getirerek tek ve büyük bir mekân elde edebilirsiniz. Hareketli bölme duvar sistemlerini kullanarak, daha esnek ve nitelikli mekânlar elde edebilirsiniz.
Duvar ayırma panellerinde kullanılan panel içi kapılar projenizde daha fazla esneklik ve geçirgenlik sağlarken, yangın kaçış koridorlarına da çıkış imkânı verir. Hareketli bölme duvarlar için yapılan yatırım, alan kayıplarını engellediği gibi aynı anda farklı kullanımlara da imkân tanır. Hareketli bölme duvar sistemi sayesinde aynı mekan içerisinde birden fazla alan oluşturulabilir. Duvar bölme sistemlerini, dayanıklı yapısı sayesinde uzun yıllar kullanabilirsiniz. Farklı kullanım amaçlarına yönelik sunduğumuz bölme duvar alternatifleri, mekânlarınız için en iyi duvar bölme sistemini tercih etmenizi kolaylaştırır. Mekana, kullanım amacına ve kullanıcıya en optimum çözümü sunmak amacıyla dekoratif bölme panelleri tüm detaylar düşünülerek üretilmektedir. Hareketli bölme paneller kolay kurulumu ve kolay kullanımı ile bir adım öne çıkmaktadır.

Hareketli bölme duvar sistemi nasıl çalışır/nasıl kullanılır?
Panel bölme duvar kapalı konumdayken teleskopik panel ile tüm sistemin sabitlenmesi ile birlikte mekânın yalıtımını sağlar. Hareketli bölme panelleri, zeminde herhangi bir ray ve kılavuza ihtiyaç duymadan tavan kotunda sabitlenen raya özel makaralar ile asılarak hareket etmektedir.
Hareketli bölme duvar sistemleri ihtiyaçlara göre, istenilen şekilde rahatlıkla bir kişi tarafından hareket ettirilebilirler. Hareketli bölme duvar panellerinin taşıyıcı alüminyum konstrüksiyonunun her iki tarafında da sonlandırma levhaları bulunur. Çeşitli özellikler barındıran bu levhaların seçimleri, bölme panellerinin kullanım ve çevre koşullarına bağlı olarak değişmektedir.

Duvar bölme sistem parçaları yüksek dayanımlı alüminyumdan üretilmiştir. Makaralar, alüminyum rayda kolayca hareket ederek güç harcamadan modülleri hareket ettirebilirsiniz. Ray sisteminin taşıyıcı konstrüksiyona montajı, bölme duvarın başarılı bir şekilde çalışabilmesi için çok önemlidir. Bölme panelleri, asma tavan içerisine gizlenen veya açık kiriş altına monte edilebilen alüminyum raylar içerisindeki özel tekerlek sistemleri ile hareket etmektedir. Geniş panel kaplama seçenekleri ile duvar üzerinde bir çok görsel efekt de oluşturulabilmektedir.
Hareketli bölme duvarda kullanılacak ray sistemi, panel askı tipi seçimine, panel ağırlıklarına ve panel yüksekliğine bağlıdır.
Hareketli bölme panel yüksekliğinin 550 cm’ye kadar olduğu sistemlerde tek makara kullanılabilir. Daha yüksek duvar bölme sistemlerinde çift makara kullanılmalıdır.

Hareketli bölme duvarların kullanım alanları nerelerdir?
Kendini sürekli geliştiren özelliği ile hareketli bölme duvar sistemlerine ihtiyaç duyulan otellerde, balo salonlarında, toplantı ve konferans salonlarında, kültür ve kongre merkezlerinde, üniversitelerde, restoran, banka ve finans merkezleri, ofis alanları, spor salonları gibi birçok prestijli projelerde kullanım imkanı sağlar. Böylelikle çalışma alanlarınızı keyifli ortamlar haline çevirerek mekanlarınıza mükemmel çözümler sunar. Hareketli bölme duvar sistemleri, mükemmel teknik özellikleri sayesinde mimarlara tasarımda kolaylık, kullanıcılara da eşsiz kullanım konforu sağlar. Her bütçe ve ihtiyaca uygun seçenekler mevcuttur.

Bölme duvar panelleri nasıl park edilir?
Hareketli bölme duvar panelleri seçime bağlı olarak çeşitli seçeneklerle park edebilir. Park alanlarını mimari tasarıma göre yerleştirebilir, mekanlara birden fazla ray hattı döşenerek aynı alan rahatlıkla farklı ebatlarda bölünebilir.
Kullanılmayan duvar ayırma panelleri, park alanları oluşturarak veya mekanın dışında başka bir noktaya taşımak mümkündür. Çok karmaşık tasarımlara sahip açık alanlarda, uzak yerlerde depolanacak şekilde tasarımlar yapılarak karmaşık tasarım problemlerini çözer.
Mekanın ölçülerine ve statik özelliklerine bağlı olarak farklı tipolojilerde park alanı tasarlamak mümkündür.
Hareketli bölmeler çok sayıda düzen ve istifleme düzeni sunar, kullanımı kolaydır, mükemmel akustik performansa sahiptir ve her zaman göze hitap eder.

Ara bölme sistemlerinde kullanılması gereken tuval seçenekleri nelerdir?
Hareketli bölme duvar panellerinin yüzey kaplama tekniklerinde ve malzemelerinde çeşitlilik vardır. Detaya, kullanıma ve tasarımlara yönelik panel seçenekleri sürekli geliştirilerek kullanıcılara birçok alternatif sunmaktadır. Hareketli bölme panel yüzeylerinde melamin kaplama, laminant kaplama, doğal kaplama, lake kaplama, akustik kumaş kaplama, deri kaplama, yapay deri kaplamalı (chesterfield görünüşü), manyetik board kaplama ve özel dijital baskı kaplama gibi birçok alternatif uygulama yapılmaktadır.