Abdurrahman POLATTİMUR

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği Başkanı

Abdurrahman POLATTİMUR
Abdurrahman POLATTİMUR

Abdurrahman POLATTİMUR kimdir?

 1966 Bayburt Arpalı Beldesi (Niv) doğumluyum 1988 yılında İstanbul a geldim bir süre taşımacılık işleriyle uğraştım 2000 yılından iti baren serbest mali müşavirlik ve ayrıca tekstil işi yapıyorum evli ve üç çocuk babasıyım.  Cemiyet hayatım Arpalı Beldesi derneğinde yönetim kurulu üyeliği yapmakla başladı daha sonra bir dönem bu derneğimize başkanlık yaptım beş yıl Bayburt Kültür ve Yardım derneği spor komisyon başkanlığı yaptım, Bağlar Lisesi Okul Aile Birliği Denetleme Kurulu Başkanı,Mehmet Akif Cami derneği Kurucu Üyesi ve halen yönetim kurulu üyesiyim
20 Kasım 2005 de yapılan genel kurulla . 1947 yılında kurulan derneğimizin 14 başkanı olarak seçildim. Genel kurul üyelerinin tevecühleri sonucu beş aydır bu görevi arkadaşlarımla birlikte yürütmeye çalışıyoruz. Yönetim Kurulu üyesi Arkadaşlarım Başkan Yardımcılarım Kemal Yetişen, Zarif Türk,Genel sekreter Yılmaz Kaya,Muhasip Hükmü Tğrkoğlu,Sağlık Komisyon Başkanı Ethem Battal,Spor Komisyon Başkanı Hicabi Durmuş,Sosyal Hizmetler Komisyon Başkanı Hamdi Türk,halkla ilişkiler Komisyon Başkanı Bayram Ağdağ, Kültür Komisyon Başkanı Sehlan Burak Üyeler Ömer Balcı,Hamza Ekinci Gürsel Kocabey,Celalettin Karaca,Ali kazel,Şadi Kekeç,Ahmet Tekel, Çetin Saka,Murat Çelik,recep Akkoç,Murat Türk,Bayram Bozbey,Nusret Kalkanoğlu kendileriyle çalışmaktan onur duyuyorum.

Öncelikle 1947 yılında bu derneği kuran değerli büyüğümüz merhum Mahmut Kemal Yanbey ve arkadaşlarını saygıyla anıyoruz.
1947 yılından beri görev yapan değerli başkanlarımıza yönetim kurullarına sizlerin aracılığıyla saygılarımızı sunuyoruz.
Bayburt Kültür ve Yardım Derneği 1947 Türkiye nin ilk kültür derneklerinden biridir şu an dört şubesiyle faaliyet gösteren tek Bayburt derneğidir.
Bahcelievler,Bağcılar,Esenler ve Çorlu şubelerimiz derneğimizin bünyesinde hemşehrilerimize hizmet ediyorlar Şube Başkanlarımız sayın Erhan Kazel Sayın Hicabi Durmuş, Sayın Necmettin Emirali.sayın Ahmet Akbalık ve yönetimlerine teşekkür ediyorum.

Göreve geldikten sonra neler yapmayı düşündünüz ve neler yaptınız?

Öncelikle derneğimizin çalışma komisyonlarını oluşturduk
1-Gençlik ve Spor komisyonu
2-Sosyal hizmetler komisyonu
3-Kültür komisyonu
4-Basın yayın ve halkla ilişkiler komisyonu
5-Sağlık komisyonu

Komisyonun faaliyetleri nelerdir?

Komisyonların faaliyetleri
Basın yayın ve halkla ilişkiler komisyonu bünyesinde ilk çalışma olarak Derneğimizi tanıtıcı takvim bastırılarak ücretsiz olarak dağıtımı yapıldı.
Aynı komisyon bünyesinde hemşehrilerimizin telefonlarının toplandığı bir merkez oluşturularak kısa mesaj yoluyla her türlü haberi kendilerine ulaştırma imkanı bulacağız.

İstanbul Büyük Şehir Belediyesi sivil toplum kuruluşlarıyla ortaklaşa Halk Ekmek Bünyesinde organik Tarım projesini geliştirme ve tanıtma toplantılarına katılarak Bayburt’un coğrafi konumu ve doğal kaynaklarımızın zenginliğini anlatan bir raporu Belediye Başkanı sayın Kadir Topbaş beye sunduk bu konudaki çalışmalarımıza tam destek sözü aldık.

Avrupa yakasında hizmet veren köy derneklerimizle aylık toplantılar düzenleyerek derneklerimiz arasında kaynaşma yönetim kurullarımızın bir birlerini tanımalarını bu kaynaşma sonrası oluşacak güven ortamı sonucu gelecekte sosyal ve ticari anlamda ilişkilerin gelişmesini sağlamak.

Sosyal hizmetler komisyonu bünyesinde kurban bayramından önce yardıma muhtaç 300 hemşehrimizin çocuklarını giydirerek bu konuda bir ilke imza atmış olduk.Pakistan’daki deprem zade din kardeşlerimize 2.500.00 YTL bağış yapıldı.Bayburt’ da hizmet veren yurtlarımızdan birine 1.500.00 YTL bağış yapıldı. Bayburt vakfımızın üniversiteli öğrencilere verdiği burs yararına düzenlediği geceye 5.000.00 YTL katkı sağlanarak öğrencilerimizin eğitimlerine katkı sağlandı.Bu ramazan ayı içerisinde 1,000 aileye kuru gıda yardımı yapılması bu komisyonumuz bünyesinde yapılması düşünülmektedir bu çalışmanın alt yapısı hemen, hemen tamamlanmış halde.

Kültür komisyonu bünyesinde 21 Şubat kurtuluş programı Abdi İpekçi kapalı spor salonunda Vakfımız ve diğer derneklerimizle el ele vererek coşkulu bir şekilde yapıldı.


21 Şubat Salı günü Bağcılar Yıldıztepe camii de şehitlerimizin ruhlarına geniş katılımlı bir mevlit okutulup onlara olan minnet duygularımızı 88 yıl geçmiş olmasına rağmen halen sıcaklığını koruduğunu ifade etmeye çalıştık.

Bayburt Kültür ve Yardım Derneği olarak bu yılki 21 Şubat kutlamalarına farklı bir boyut katarak Ankara ve Bursa derneklerimizin düzenledikleri gecelere katılarak hem maddi hem manevi destek olmaya çalıştık.

 

Ankara gezimizde 20 kişilik heyetle Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ü Anıt kabirde ziyaret ederek kendilerine ve silah arkadaşlarına Bayburt’ muzun 88 kurtuluş yıldönümü dolayısıyla şükranlarımızı ilettik.

Bursa gezimizde öncelikle bizlere bir otobüs tahsis eden Bayburt Seyahat ve As Bayburt otobüs işletmelerine dernek olarak teşekkür ederiz 50 kişilik bu gezi sırasında Diğer illerimizin dernek başkanları ve Bayburt Belediye Başkanımız sayın Bekir Çetin beyle on ikincisi düzenlenecek olan Dede korkut şenliklerinin daha güzel ve verimli olacak şekilde nasıl düzenlenir derneklerin bu faaliyete katkısının ne olacağı yönünde fikir alış verişi yapıldı 15 Nisan da Bayburt da derneklerle bir toplantı düzenlenmesi kararlaştırıldı ve bu toplantıda derneğimizi Başkan yardımcım sayın Kemal Yetişen temsil ederek bu şenliğe katkımızın ne olacağı yönündeki fikirlerimizi katılımcılarla paylaşarak bu şenliklere gerekli desteğin derneğimizce verileceğini beyan etmiştir.

Folklor çalışmalarınızdan bize bahseder misiniz?

Bağcılar şubemizde folklor çalışmaları başlattık bu faaliyetimizde 50 öğrenci kursa katıldı eğitim sonrası Bağcılar Kültür merkezinde törenle kursiyerlere birer sertifika ve altın hediye edilerek diğer gençlerimizi bu tür çalışmaların içerisine çekmeyi amaçladık.

Bu gecede Bayburt folklorunu kendi çaplarında Polonya da düzenlenen folklor yarışmasında birinci olarak Bayburt folklorunu tanıtan,yaygınlaşmasında çok büyük emekleri olan büyüklerimize plaket vererek folklorumuza katkılarından dolayı teşekkür ettik.

Gençlik ve spor komisyonu bünyesinde

Geleneksel olarak devam eden futbol turnuvamızı daha geniş katılımlı hale getirmeye çalışıyoruz. 30 Nisan 2006 tarihinde başlayacak olan turnuvamıza şu ana kadar 22 dernek katılım için baş vuruda bulundu.bu turnuvayı geleneksel olarak her yıl devam ettirerek gençlerimizin boş zamanlarında spor yapmalarına imkan sağlamak ve onların bir birlerini tanıyarak gelecekte bu cemiyetleri yönetecek kişilerin kendileri olacağını anlatmak,göstermektir.Bu turnuvaya bu güne kadar 42 dernek çeşitli dönemlerde katıldı beş yılda toplam 271 maç yapıldı maç başına ortalama izleyici sayısı bin civarında olduğunu varsayarsak toplam izleyici rakamı abartısız ortaya çıkacaktır kırk iki derneğin maçlara on sekiz kişilik oyuncu kadrosuyla katılma zorunluluğu var bu rakamda ne kadar gencimizin spor yaptığını,kaynaştığını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. 30 Nisan 2006 Pazar günü saat 14 de yapacağımız açılışla 57 maçlık yeni bir maratona başlayacağız Bayburtluların kendilerine yakışır şekilde maçları takip ederek sahada mücadele gençlerimize centilmence destek olacaklardır.en iyi olan takımın finişe ulaşması temennisiyle bizlerin sloganı olan bu turnuvaya katılan her takımın şampiyon olduğunu bir kez daha hatırlatıp katılımcı tüm takımlara başarılar diliyorum.

Sağlık komisyonu bünyesinde hemşehrilerimiz arasında kan bankası ilk etapta oluşturularak taze kan ihtiyacı olan hemşehrilerimize anında yardımcı olmaya çalışıyoruz.
Ayrıca hastanelerde hemşehrilerimize yardımcı olmaya gayret ediyoruz.

Son olarak neler söylemek istersiniz?

Son olarak
Bayburt Kültür ve Yardım Derneği olarak hedefimiz bu metropol şehirdeki yaşam zorlukları içerisinde kültürümüzün yozlaşmasına ahlaki değerlerini yitirmesine engel olacak faaliyetler yaparak çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi örf ve ananelerine bağlı şekilde yetişmelerine yardımcı olmaktır.
Yönetim kurulumda benimle birlikte çalışan arkadaşlarıma şube başkanlarıma yönetim kurullarına Bayburt Kültür ve Yardım Derneğiyle birlikte hareket eden derneklerimizin başkan ve yönetim kurullarına sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum ekip çalışmasının ne kadar önemli olduğunun bilinciyle hareket ettiğimiz sürece gurbette gurbeti yaşamayacağımızı bilmeliyiz derneğimizi ve kendimizi ifade etme fırsatı tanıdığınız için tüm Bayburt net çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.

Bizde size yaptığınız ve yapacağınız çalışmalardan dolayı teşekkürlerimizi sunuyor başarılarınız daim olmasını temenni ediyoruz.