Osman ARAÇ

Bayburt İl Emniyet Müdürü

Osman ARAÇ
Osman ARAÇ

Bize biraz kendinizden bahsedermisiniz?

1954 yılında Denizli ili Buldan ilçesinde doğmuşum. 1972 yılında Polis Kolejini bitirmeme müteakip 1975 yılında Polis Akademisinden mezun oldum. Mesleğe ilk Komiser Yardımcısı olarak başladığım Konya Emniyet Müdürlüğü kadrosundan sırasıyla Emniyet Genel Müdürlüğü, Ağrı, İstanbul, Çorum, Ankara, Ankara Polis Koleji Müdürlüğünde çeşitli görevlerde bulundum. 1998 yılında terfien APK uzmanlığına atandım. Bu görevde iken 1999 yılı Eylül ayında Erzincan iline İl Emniyet Müdürü, 2005 yılında ise Bayburt ilimize atandım. Evli ve 2 çocuk babasıyım.

• Bayburt Suç oranı en düşük ili olarak biliniyor. Bize biraz ilimizdeki suç oranlarını anlatır mısınız? İl ve İlçelerdeki suç oranı ve suçlardan bahseder misiniz? (genel anlamda)

Evet bu söylediğiniz doğrudur. 2004 yılı Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre asayiş suçlarının en az yaşandığı il Bayburt’tur. Şahsa karşı işlenen suçlarda da Bayburt ili nüfusa oranla %1’in altında faili meçhul oranına sahip illerden biridir.

İlimiz Polis sorumluluk bölgesinde;
2003 yılında (136) şahsa karşı işlenen suçlar (Darp, intihara teşebbüs, zehirlenme vs.), (39) mala karşı işlenen suçlar (Hırsızlık, yankesicilik, yangın vs.) ve (145) trafik kazası olmak üzere toplam (320) olay meydana gelmiştir.
2004 yılında (150) şahsa karşı işlenen suçlar, (71) mala karşı işlenen suçlar ve (196) trafik kazası olmak üzere toplam (417) olay meydana gelmiştir.
2005 yılı Kasım ayı itibariyle (165) tane şahsa karşı işlenen suçlar, (63) mala karşı işlenen suçlar ve (163) trafik kazası olmak üzere toplam (391) olay meydana gelmiştir.


• Bayburt Emniyeti olarak sıkıntı çektiğiniz konular nelerdir?

155 Polis İmdat’a yapılan asılsız ihbarlar hem 155 telefonunu meşgul etmekte, hem de işgücü ve zaman kaybına yol açmaktadır. Aslı olan ihbarlarda ise yer, zaman, şahıslar konusunda eksik bilgi verildiğinden olaylara zamanında ve etkili müdahalede zorluk çekilmektedir.
Suçların önlenmesi ve aydınlatılmasında vatandaşlarımızın karşılaştıkları şüpheli durumlarda çekinmeden 155 Polis İmdat telefonunu arayarak bilgi vermesi, emniyet teşkilatı olarak bizlerin vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunmamıza vesile olacaktır.

• Bayburt Emniyetinin organizasyonlarından ve projelerinden bahseder misiniz?

Ailevi veya maddi sorunları nedeniyle okula gidemeyen çocukların iyi bir eğitim ve öğretim alabilmeleri için Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile koordinasyon içerisinde çalışılmaktadır. Yine Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ile madde bağımlısı ve diğer zararlı alışkanlıklarından çocukların kurtarılması ve korunması amacıyla çalışmalar yürütülmektedir.
Geçtiğimiz yıl içerisinde Polis-Halk ilişkilerinin üst seviyede tutulması, 1774 sayılı Kimlik Bildirme Kanununun uygulanması, yeni çıkan kanun ve yönetmelikler hakkında bilgi verilmesi, vatandaşlarımızın bizlerden beklentilerinin belirlenmesi amacıyla zaman zaman huzur toplantıları yapılmıştır. Olumlu sonuçlar alındığını düşündüğümüz bu toplantılara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz.
Eğitim ve öğretim kurumlarının önlerinde öğrencilerin giriş-çıkışlarında güvenlik önlemleri alınarak huzurlu bir eğitim-öğretim yapılmasına katkıda bulunulmaktadır.
Bayburt Emniyet Müdürlüğü olarak personelimizin gelişen şartlara, yeni çıkan kanunlara uyumunu sağlamak amacıyla hizmet içi eğitime önem verilmektedir.
Bayburt Emniyet Müdürlüğü Web sayfası olan www.bayburt.pol.tr adresi, vatandaşlarımızın Emniyet Müdürlüğü ile ilgili işlerinde, özellikle online olarak pasaport, sürücü belgesi ve araç tescil müracaatlarında büyük kolaylık sağlamaktadır.

• Türkiye’de yapılan eylemlerde polisin eylemcilere karşı göstermiş olduğu tepkileri nasıl buluyorsunuz?

Son yıllarda ülkemizde, yoğun sosyal ve kültürel değişimler, ekonomik krizler ve dalgalanmalar, iç göçler ve kent merkezlerinde artan insan hareketliliğinin getirdiği sorunlar yaşanmıştır. Zaman zaman bu sorunlar istismar edilerek, ülkenin istikrarını bozmak amacıyla provokatif toplumsal olayların gerçekleştirildiği ve ülke geneline yaygınlaştırma çabası içine girildiği gözlenmektedir.
Toplantı ve gösteri yürüyüşleri, anayasal bir haktır. Kolluk birimleri, bu hakkın güvenli ve huzurlu ortamda gerçekleştirilebilmesi için gereken tedbirleri almakla yükümlüdür ve bu görevini titizlikle yerine getirmektedir.
Toplumsal olaylarda meydana gelebilecek yasadışı uygulamaların önlenmesi ve güvenlik güçleriyle kitlelerin karşı karşıya gelmesini engellemek amacıyla polisin adli birimlerle koordineli şekilde suç oluşturan pankart, flama, slogan atma gibi muhtelif fiillerin belirlenmesi ve buna göre gerektiğinde müdahale edilmesi, olay anında müdahalenin topluluğu tahrik ederek büyütebileceği durumlarda video, fotoğraf makinesi gibi cihazlarla tespit yapılması, bilahare faillere yönelik çalışmaların yapılarak adli mekanizmalara intikal ettirilmesi, masumane olarak başlayan birçok toplantı ve gösteri yürüyüşünden yasadışı örgüt mensuplarının amaçlarını boşa çıkartacaktır.

• Bayburt hakkında Halkımızı bilinçlendirmek için sizin bize anlatmak istediğiniz şeyler var mı?

Bayburt halkı genel itibariyle yasalara saygılı, devletine gönülden bağlı vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Sert bir mizaca sahip olduğu herkesçe malum olan vatandaşlarımızın çabuk sinirlenmemeleri, öncelikle olayları değerlendirip sonra darp-cebir yerine karşılıklı diyalogla sorunlarını çözme yoluna gitmelerini tavsiye ediyoruz.

Sizin şahsınızda tüm Bayburtlu hemşerilerimin yeni yılını ve Kurban bayramını en içten dileklerimle kutlar, sağlıklı, mutlu ve huzur dolu günler geçirmelerini diler. Saygılar sunarım.