Malazgirt Meydan Muharebesi 26 Ağustos 1071

Ağustos ayı Türk tarihinde zaferler ayıdır. Bu tarihte ecdadımız büyük zaferlere imza attı. 26 Ağustos tarihimizde çok önemli bir yere sahip.

Malazgirt Meydan Muharebesi 26 Ağustos 1071
Malazgirt Meydan Muharebesi

Türk milletinin yaklaşık 10 asırdır yaşadığı, şehit kanları ile mahsuldar kılınarak vatan toprağı yaptığı Anadolu’yu fethetmeye başladığı tarih. Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan Fatîmî Vezirinin daveti üzerine Mısır üzerine sefer düzenledi. Halep’i kuşatma altına aldı ve buradan ayrılarak Mısır üzerine sefere başladı. Yolda Bizans Elçisi gelerek Bizans İmparatorunun Menbic Malazgirt Ahlat’ın iade edilmesini istediğini, aksi takdirde kalabalık bir ordu üzerine Selçuklu üzerine sefer yapılacağını bildirdi. Bununla birlikte Sultan Alparslan zaten kalabalık bir Bizans Ordusunun Doğu Anadolu’ya doğru yöneldiğinin haberini aldı. Sultan Alparslan komutasındaki Selçuklu ordusu Mısır seferini yarıda keserek Anadolu’nun doğusuna yöneldi. İki Ordu 26 Ağustos 1071 Cuma günü Malazgirt Ovasında karşılaştı. Sultan Alparslan öğleye kadar ordusunu denetledi. Selçuklu Sultanı, dönemin ünlü fakihi Ebu Nasır Muhammed’in seferi Bütün Müslümanların İslam’ın zaferi için dua ettiği öğle vakti sefer yapılması tavsiyesine uydu

Bu elbise ölürsem kefenim olsun

Çağrı Bey, oğlu Sultan Alparslan Cuma namazından sonra askerinin karşısına beyaz bir elbise ile çıktı şöyle dedi; “Bu elbise ölürsem kefenim olsun!” Bundan sonra şu sözleri söyledi ‘’ Ben, Müslümanların, İslam’ın zaferi için dua ettikleri bu saatlerde düşmanın üzerine atılmak istiyorum. Galip gelirsek arzu ettiğimiz sonuç gerçekleşmiş olur, yenilirsek şehid olarak cennete gideriz. Bugün burada ne emreden bir sultan ne de bir emir alan asker var; ben de içinizden biri olarak sizinle birlikte savaşacağım; benimle gelmek isteyenler peşime düşsünler, istemeyenler serbestçe geri dönebilirler.’’ dedi ve hücuma başladı.

Bizans ordusunun kıyameti

Sultan Alparslan önderliğinde Malazgirt sahrasında Selçuklu ordusunun tekbir sesleri, at kişnemeleri, nal sesleri çınlıyordu. Selçuklu ordusu üçe ayrıldı çünkü hilal (turan) taktiğini uygulayacaktı, çekiliyor gibi görünüyorlardı ancak Bizans ordusunu dört yandan kuşatıp çembere alıyorlardı. Evet bu Bizans ordusunun kıyamet idi. Malazgirt sahrasında kurulan bu Cenk meydanından Sultan Alparslan ve kutlu askerleri galip çıktı.

Yapılan bu büyük savaşta Bizans ordusu mağlup oldu hatta Bizans Kralı Romanos Diogenes esir edildi. Bu zaferle artık Anadolu toprakları Türk yurdu olmaya başladı. Bizans ağır bir darbe aldığı için Türkler Anadolu içlerine girerek rahatlıkla fetihler yaptı. Marmara ve Ege kıyılarına kadar ilerlediler. Bu galibiyetle birlikte paha biçilemez Anadolu toprakları Türklere kıyamete kadar  yaşayacak olan, milyonlarca şehit kanı ile sulanan bir vatan toprağı oldu. 
Malazgirt Meydan Muharebesi Zaferi'nin 952. yılında Atamız Sultan Muhammed Alparslan Han ve askerlerini rahmetle anıyorum ruhları şad olsun Mekanları Cennet olsun.