Mehmet DEMİRER

Bayburt Gündem Gazatesi Sahibi

Mehmet DEMİRER
Mehmet DEMİRER

Mehmet bey biz sizi  iyi tanıyoruz ve biliyoruz . Fakat tanımayan Hemşehrilermiz ve ziyaretçilerimiz için  kimdir Mehmet Demirer ?

Mehmet Demirer: Bayburt'un merkeze bağlı köylerinden Karlıca(cumavank) da dünyada geldim. İlk okulumu köyümde okudum. Ortaöğretim ve Lise tahsilimi İstanbul'da yaptım

Hali hazırda gazetecilik ve ticaret yapmaktayım.

Bayburt Gündem Gazetesi fikri nasıl doğdu?

Mehmet Demirer: Bayburt Gündem Gazetesi fikri eskiye dayanmaktadır. İmkanlar nispetinde 2009 yılında gerçekleştirebildik. Bayburt ilimizin ulusal anlamda bir gazeteye ihtiyacı vardı. Bayburt'ta hali hazırda çıkan gazetelerimiz var fakat, yerelde kalması bizi buna teşvik etti. Gazetemiz gurbet ile sıla arasında bir köprü oluşturmak için var.

Gazete ne kadar basılıyor ve nerelere dağıtılıyor?

Gazetemiz 5500 adet basılıyor. Dağıtım yerleri ise öncelikle Bayburt merkez. Beldelerimize ve tüm köylerimize dağıtım yapıyoruz. İstanbul'da bütün derneklerimize, ulaşabildiğimiz esnaflara ve etkinliklerin yapıldığı toplantılarda dağıtmaktayız. İzmit, Gebze, Tekirdağ, Bursa, Almanya gibi yerlere de kısıtlıda olsa gazetemizi ulaştırmaktayız.

Abonelik sistemi var mı? Fiyatı nedir ve abone olmak için ne yapmalıdır?

Mehmet Demirer: Gazetemizde henüz abonelik sistemi oluşturamadık. Abonelik için dağıtım konusunda daha tecrübe edinmemiz gerektiğini anladık. Gazetemizi hali hazırda ücretsiz olarak dağıtmaktayız.

Öncelikle bende gazeteyi ilk elime altığımda Bayburt deyimi ile dedim ki  (töreli bir gazete olmuş) dedim. Bu başarılı çalışmanızdan dolayı sizi kutlarım

Mehmet Demirer: Düşünceleriniz için teşekkür ederim. Elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Umarım başarılı oluruz.

Şimdi Bayburt diyelim, sık sık ziyaret eder misiniz memleketi?

Mehmet Demirer: Bildiğiniz gibi gazetemizi İstanbul'da çıkarmaktayız işimiz dolayısıyla ayın üçte birini Bayburt'ta geçirmekteyiz. Bayburt'ta gazetemizin temsilcisi Fatih Mehmed Özcan bizim Bayburt'ta yapmamız gereken işleri yapıyor dolayısıyla bu konuda bir sıkıntımız yok.

Herhalde Bayburt ta yazın gidince Çoruh ta balık tutuma dan da bir alabalık yemeden gelmiyorsunuzdur. Var mı sizinde Çoruh ta balık merakınız?

Mehmet Demirer: Balık tutan oldumu tabi ki yiyoruz fakat balık tutmaya zamanımız olmuyor.

Gurbet elden Bayburt'a gittiğinizde, hani ilk şehre girerken neler hissedersiniz paylaşa bilimisiniz?

Mehmet Demirer: Bizler iş ve okuma imkanları dolayısıyla gurbete çıktık, fakat hep memleke hasretiyle dolu olduk. Çocukluğumuz Bayburt'ta geçtiği için kuşların yuvaya dönmesi gibi gelir bana Bayburt'ta gittiğimde hissettiklerim.

Bayburt yemeklerinden bahsedelim gittiğinizde yemeden dönmek olmaz! dediğiniz yemekler var mıdır?

Mehmet Demirer: Başta Bayburt döneri ilk öğünüm mutlaka bu olur. Sonrada rızkımızda ne varsa.

Her Bayburtlunun Bayburt la ilgili bir sürü hatırası vardır. Sizde bizimle bir anınızı paylaşırımsınız?

Mehmet Demirer: Bayburt'a ilk televizyonun gelişini unutamam benim için güzel bir anıdır.

Bayburt un büyük sorunları var, bu konularda bir değerlendirme yapar mısınız?

Mehmet Demirer: Evet Bayburt'un diğer illere nazaran çok büyük sorunları var. Bunların başında göç sorunu geliyor. Memleketimizde göç sorununun önlenmesi lazım. Bayburt'un bir kültür şehri olduğunu iddia ediyoruz fakat kültürel eserler öncelikle tarihi eserleri meydana çıkartmamız sonrada yöremizin kültürel özelliklerini öne çıkartmalıyız. Bayburt'umuzun çehresini değiştirmemiz lazım. Bayburt'un içindeki köprüler ve Çoruh'un un çevre düzenlenmesi yapılmasıyla bir nebze olsada başladı. Belediyemizin yetersiz kaynağa rağmen çalışmalarını olumlu buluyorum. Öncelikle dışarıdaki insanımızın Bayburt'a sahip çıkması lazım. Bayburt'taki insanımızın da dışardan gelenleri muhacir gibi görmemesi, yazın memleketlerine gelen insanların bu memleketin sahipleri olduğu şuurunda olmalı ki bu insanlarda yatırım yapmaktan soğumasın. Sorunlar çok fakat halledilmeyecek sorunları da yok. Yeter ki sahip çıkalım.

Sormadan edemeyeceğim Bayburt için dışardan herhangi, bir iş yapıldığında bazı Bayburt taki hemşehrilermiz rahatsız oluyorlar. Ortada bir rant ta olmadığına göre bu rahatsızlık nedendir ve Siz böyle bir tepki aldınız mı?   

Mehmet Demirer: Evet anlatmaya çalıştığımda bu. Bayburt'taki insanımız dışarıdan bir iş yaptığında bu işi sahiplenmeli aksi takdirde bu döngü sürer gider, biz böyle bir tepki almadık fakat istisnai ufak tefek durumlar olmadı değil. Biz yılmadan memleketimize gücümüzün yettiği kadar sahip çıkmaya devam edeceğiz karınca misali. 

Bayburt un kültür sanat anlamında üretim sıkıntısı yaşanmaktadır. Yıllardır Deli Kız ve deve oyunundan başka bir şey görememekteyiz. Bunu neye bağlıyorsunuz ?

Mehmet Demirer: Kültür sanat anlamında belirttiğiniz gibi bir iki oyun dışında öne çıkan pek bir şey yok. Fakat kültürel hizmet verenlere belediyemizin, derneklerimizin, kültürel etkinliklerimiz için pay ayırmaları ve konusunda ehil olanları desteklemelidir. Çünkü biz bir kültür şehri olduğumuz iddiasındayız ve ancak Bayburt'un çıkışı da bununla olacaktır.

Sevgili Mehmet abı gazetenizin gelişerek ve büyüyerek devam etmesi dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diler bize ayırdığınız zaman için çok çok teşekkür ederiz.

Bende sizle çok teşekkür ederim ve başarılarınızı devamı dilerim.