Ercan Saatçi

Bayburtlu müzisyen Ercan Saatçi'nin biyoğrafisi

Ercan Saatçi
Ercan Saatçi

13 Mart 1968''de İstanbul''da dünyaya geldi. İlköğrenimini Üsküdar Zeynep Kamil İlkokulu''nda yaptığı esnada mandolin, akordeon ve Türk Halk oyunları dersleri almaya başladı.

Orta ve lise eğitimini Haydarpaşa Lisesi nde yaparken bir süreSabri Süha Ansen''den keman dersleri aldı. Okulun müzik grubunu kurdu ve çeşitli liselerarası müzik yarışmalarına katıldı. 1985 yılında Ercan-Yavuz-Vahe adında bir grup kurdu. Bu grupta katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı.

1988 yılında lisedeki okul arkadaşı olan Yavuz Çetin ile yaptıkları "I Will Cry" adlı şarkı ile Hey dergisinin yarışmasını kazandı. 1988 yılında İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Kontrbas Bölümü öğrencisiyken TRT Eurovision finallerine katılmaya hak kazandı. Yine aynı yıl İTÜ kampüslerinde yapılan üniversiteler arası müzik yarışmasında "Her Name Is N.G." isimli şarkısı ile kazandı. 1990 yılında TRT Altın Anten Genç Besteciler Yarışması''nda Özdemir Erdoğan birinci olurken Saatçi üçüncü oldu.

Aynı yarışmanın dönüşünde İzel-Çelik-Ercan grubu kuruldu. 1990 yılında Grup Vitamin adında bir grup kurdu ve bu grupla 2 albüm yaptı. Grubun 3,000,000 satan ilk albümü "Bol Vitamin"in ardından iki kez Altın Güvercin yarışması na katıldı. Bir birincilik ve bir de ikincilik kazandı, dört kez Hürriyet Altın Kelebek ödülü, iki kez Hey Dergisi ödülü ve ayrıca birçok kez birçok TV ve radyonun seçtiği yılın şarkısı, yılın şarkı sözü ve yılın grubu ödülünü aldı. 1991 yılının sonunda Ufuk Yıldırım''la birlikte Grup Vitamin''den ayrıldı ve Uf-Er grubunu kurdu, aynı yıl İzel Çeliköz ve Çelik Erişçi ile İzel-Çelik-Ercan''ın ilk ve tek albümü "Özledim" çıktı. Çelik Erişçi''nin 1992''de gruptan ayrılmasıyla 1993 yılında İzel-Ercan olarak "İşte Yeniden" albümünü yaptı. Ayrıca Uf-Er olarak 1992''de "Vitamin Değil Şifa Niyetine" ve 1994''te "Ebabil Bir Kuştur" albümlerini yapan Ercan Saatçi, 1995 yılında ilk solo albümünü "Sayenizde" adıyla çıkardı. 1996 yılında "Tam 14 Saat Oldu" teklisi, 1998 yılında "Manşet" albümü izledi. Bugüne dek 600''e yakın şarkı sözü 400''ü aşkın beste ve düzenleme yaptı. Ercan Saatçi Doğan Müzik Company (DMC) den ayrılarak Rec by Saatchi adında kendi şirketini kurmuştur.

2003/2004 yılları arasında popstar-türkstar; 2006 Yılında Star Avı, 2008 Yılında da Alaturka Solistte Jüri Üyeliği yapmıştır.

Karısı Gülümsün Özkök''ten 14 Ekim 2009 günü boşanan Ercan Saatçi, hâlen Hürriyet gazetesinde yazarlık ve spor koordinatörlüğü yapmaktadır. İki çocuk babasıdır.